Nová fáze války začala: Putin brzy předvede něco, co bude podle expertů vstupní branou do pekel

Anexe dalších částí Ukrajiny, ke které došlo 30. září, je přirovnávána k Mnichovské dohodě o Československu ze 30. září 1938.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hitler tehdy řekl, že za jediné řešení míru považuje to, že se naše země vzdá některých oblastí, především Sudet. Píše o tom Český rozhlas. Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny řekl něco podobného, když tvrdil, že „kyjevský režim by měl respektovat vyjádření vůle obyvatel, protože to je jediná cesta k míru“, píše dále Český rozhlas.  

Historie se opakuje

Je v tom velká analogie, ve vyjádření i v obsahu, i když to zaznělo v rozdílných historických kontextech. Bylo to v době, kdy Hitler zahájil agresi do Evropy, a v okamžiku, kdy německá část populace tehdejšího Československa v nemalé míře vzhlížela k Hitlerovu režimu. A jejich požadavek k návratu do vlasti tady zazníval velmi bezprostředně,“ cituje Český rozhlas historika Jiřího Kociána. Připomněl také, že ustupovat zlu se nevyplácí.

iZdroj fotografie: S vědomím Ondřeje Škody / Twitter
Válka na Ukrajině

Vojenský analytik Jiří Vojáček uvedl, že po útoku na Kerčský most na Krymu začala nová fáze války, napsal o tom web TN. Ruské útoky teď podle Vojáčka cílí především na civilisty. Tento postup přirovnal ke krokům Adolfa Hitlera po neúspěšné invazi do Velké Británie.Putin dělá to samé, co Adolf Hitler za druhé světové války v roce 1940. Když se mu nepodařila invaze do Velké Británie, začal bombardovat civilní obyvatelstvo ve městech. A řekl bych, že to bude mít zhruba stejné následky,“ uvedl pro TN Vojáček.

Putin se dopustil strategických chyb

Počínání Ruska je jasná odveta za útok na Kerčský most,“ řekl událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Opakuje se tak vlastně to, co se stalo za 2. světové války. Když se Německu nepodařilo Británii pokořit vojensky, nechal Adolf Hitler terorizovat bombardováním britská města. Teď je to stejné. Rusům se na Ukrajině moc nedaří a místo rozhodných protiútoků zaměřených na vojenské cíle, se mstí vojensky neúčinným bombardováním civilní zástavby,“ vysvětlil pro Události247 expert.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderná bomba byla poprvé vyvinuta ve Spojených státech v rámci vojenského projektu Manhattan

Putin se při vedení války na Ukrajině dopustil strategických chyb i proto, že jeho vedení je prakticky neomezené. Podle britských médií si to myslí ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming. Podle něj navzdory masivním pondělním útokům na ukrajinská města chybí ruským silám munice i zásoby. „Pokud by chtělo Rusko splnit své hrozby o použití jaderných zbraní, viděla by snad Británie nějaké náznaky,“ citují Fleminga České noviny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články