Původně se mělo jednat o tvrdý a ničivý útok, který potrvá jenom několik dnů. Naznačují to uniklé ruské plány, které během víkendu zveřejnili hackeři z hnutí Anonymous.
Bojovnost Ukrajinců evidentně úmysly ruského prezidenta Vladimira Putina zhatila, jak píší Novinky. Podle hackerů uniklý dokument ruských jednotek dokazuje, že válka proti Ukrajině byla schválena už 18. ledna. Putin si myslel, že obsazení bude probíhat od 20. února do 6. března. Anonymous předložili jako důkaz plán ruské invaze, který kromě dat obsahuje také mapy s přesnými popisy postupu ruských vojenských jednotek.
Do dvou týdnů hotovo
Moskva podle nich počítala s tím, že asi za dva týdny bude po všem. Vše je ale nakonec jinak, protože Ukrajinci dokáží invazní armádě vzdorovat. I když pravost dokumentů se nedá ověřit. Jenže podle dalšího nezávislého zdroje souhlasí plány se zprávami západních tajných služeb, které zveřejnil list New York Times. Podle nich měl Peking požádat Moskvu, aby invazi na Ukrajinu zahájila až po skončení olympiády.
Leaked document from Russian troops showing war against Ukraine was approved on 18th January, and initial plan to seize Ukraine starting 20th Feb to 06th March. pic.twitter.com/H97QEDXRCK
— Anonymous (@LatestAnonPress) March 12, 2022
Zpráva naznačuje, že Peking měl jistý stupeň znalosti o ruských plánech nebo záměrech provést invazi na Ukrajinu ještě před tím, než Moskva celou operaci započala. Komunikaci mezi čínskými a ruskými představiteli zachytila jedna ze západních zpravodajských služeb. Činitelé, kteří zprávu prověřovali, ji považují za důvěryhodnou. Žádost o odložení invaze prý byla vznesena zhruba ve stejnou dobu, kdy se Putin zúčastnil zahajovacího ceremoniálu olympiády v Pekingu a setkal se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Podle experta Putin vše urychlil
Po týdnech varování ze strany západních představitelů zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu 24. února. Jak připomíná Blesk, bylo to jen pár dnů po skončení olympijských her v Pekingu. Jeden z představitelů administrativy prezidenta Joea Bidena, který měl být se zpravodajskými informacemi obeznámen, uvedl, že zpráva přímo nenaznačovala, že rozhovory o invazi probíhaly na úrovni čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina.
„Nemyslím si, že by Putin se Si Ťin-pchingem mluvil o tom, že je k něčemu takovému rozhodnut. Podle mě zase nejsou až takoví kamarádi. My navíc nevíme přesně, kdy se Putin rozhodl Ukrajinu napadnout, i když ta koncentrovaná přítomnost vojsk mohla naznačovat, že by to mohl udělat. Vzpomeňme však, jak všichni představitelé lhali, že něco takového nemají v plánu. Ovšem podle toho, jak si úplně nevedou na Ukrajině, tak to nevypadá na nějaké precizní plánování a přípravy,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní analytik Andor Šándor.