Ruská tajná služba FSB: Ukrajinci nám přebírají piloty a NATO jim neveřejně pomáhá

FSB uvedla, že zmařila operaci ukrajinské vojenské rozvědky. Jejím cílem mělo být získat do ukrajinské armády ruské letce a zmocnit se ruských armádních letounů.

i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jak informuje Echo24, operaci ukrajinské rozvědky zaštiťovala Severoatlantická aliance. Zpráva se poprvé objevila už na začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ukrajinci tehdy lákali ruské piloty zcela veřejně, píše Echo24. Pracovníci ukrajinské rozvědky údajně vystupovali jménem ukrajinského vedení a ruské armádní piloty lákali nejen na finanční odměnu, ale také na příslib, že za své služby získají občanství jedné ze zemí Evropské unie, doplňuje Echo24.

Letci byli pod vlivem tajné služby

Jak píší České noviny, ruští piloti pak měli zajistit přesun a přistání ruských strojů na letištích, která byla pod kontrolou ukrajinských vzdušných sil. Ruská tajná služba uvedla, že během její operace příslušníci ruské kontrarozvědky získali informace, které ruským vzdušným silám pomohly zasáhnout několik ukrajinských armádních objektů. Sdružení ukrajinských podniků obranného průmyslu v březnu, podle Českých novin, nabídlo, že vyplatí milion dolarů každému, kdo unese ruské armádní letadlo ve stavu, kdy může být rovnou nasazeno do bojů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Christo Grozev z investigativního serveru Bellingcat, který je v Rusku označován za zahraničního agenta a zakázán jako nežádoucí organizace, podle Českých novin na sociálních sítích popsal svou verzi událostí: FSB si podle něj sice hodně věcí vymyslela, ale ukrajinská rozvědka se opravdu snažila naverbovat ruské piloty, aby připravili Rusko o vojenské letadlo. Grozevovi dovolili, aby operaci přihlížel v rámci natáčení dokumentárního filmu. Později se ukázalo, že letci nehovořili za sebe, ale opakovali to, co jim FSB nařídila, informují České noviny.

Další případy

Zpravodajské operace různého typu se provádí, ale do jaké míry je to propagandistická věc ze strany Ruské federace, je samozřejmě otázkou,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Že by Ukrajinci potřebovali získat letoun Su-24 nebo Su-34, to si nemyslím. Minimálně Su-24 by měli mít ve své výzbroji. Takže nějaká špionáž s cílem získat letoun mi přijde okrajová,“ vysvětlil dále pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinsko-ruský konflikt

Na druhou stranu se to však dá ze strany Ukrajiny dobře propagandisticky využít,“ pokračuje Šándor. „Ruští piloti jsou za peníze ochotní zradit vlastní zem. Nebylo by to poprvé, kdy by nějaký ruský pilot uletěl do zahraničí. Viděli jsme to třeba v případě, kdy uletěl do Egypta. Není to tedy nic překvapivého. Je potřeba to však brát s určitou rezervou a vidět to, že v tom probíhajícím konfliktu se každé straně může hodit úplně všechno,“ dodává Andor Šándor pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články