Jde o problém více zemí, ne pouze USA. Jde především o hypersonické střely.
To, že tato obrana chybí Američanům, tvrdí studie obranného amerického think-tanku CSIS, kterou cituje iDnes. Ruská střelba z lodí na ukrajinská města podle expertů upozorňuje, že hrozba by se neměla podceňovat, informuje iDnes. Rizika jsou si vědomi také američtí vojenští činitelé, kteří se snaží přijít s novou koncepcí obrany, píše dále iDnes.
USA podcenily riziko
Zpráva Center for Strategic and International Studies uvádí, že téměř úplný nedostatek domácí protiraketové obrany a souvisejících forem protivzdušné obrany v širším měřítku vytvořil problém pro odstrašení nepřítele. „Nově vznikající hrozby hypersonických raket přitahují značnou pozornost, ale běžné rakety s plochou dráhou letu představují jednu z nejvíce nedoceněných, vysokokapacitních a krátkodobých hrozeb pro USA,“ píší dále analytici ve zprávě.
Spojené státy podle analytiků podcenily riziko raketového útoku z lodí, protože se v uplynulých letech zaměřily především na hrozbu jaderných a dalších balistických raket dlouhého dosahu, případně na regionální mobilní systémy chránící americké vojáky v zahraničí, stojí dále v zprávě. Samotná země je však podle studie prakticky nechráněná, protože ve své strategické koncepci se Spojené státy spoléhají na jaderné odstrašení.
Problém mají i jiné země
Američané mají aktuálně k dispozici jako obranu proti raketám z lodí protiletadlové systémy NASAMS, které jsou rozmístěné po Washingtonu k ochraně vládních budov. Kromě toho mohou využít k sestřelení nepřátelských raket také letouny na základně v Marylandu, píše iDnes. Dva systémy NASAMS poslaly Spojené státy na Ukrajinu, připomíná server Defense One.
„Toto je aspekt, který si uvědomuje řada zemí, nejen Spojené státy,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Především jde o hypersonické střely, které letí rychlostí až šestkrát větší, než je rychlost vzduchu. Jsou samozřejmě méně zachytitelné než konvenční protiraketová obrana.„
Expert Událostem247 také vysvětlil, jaký další cíl mají tyto informace. „Rusové používají hypersonické střely k tomu, aby měli jistotu, že zasáhnou důležité cíle Ukrajinců. Je potřeba vidět i to, že tyto studie mají za cíl povzbudit zákonodárce k tomu, aby zvýšili finanční prostředky na výzkum a vývoj další modernizace té dané armády.“