Francouzští vědci objevili novou mutaci koronaviru. Jde o mix předchozích verzí delty a omikronu.
Nová mutace obsahuje geny z obou variant, a to z ní dělá rekombinantní virus. Podle zjištění CNN Prima NEWS bylo už ve Spojených státech zaznamenáno více než 60 případů nákazy tímto virem. Odborníci upozorňují, že rekombinantní varianty nejsou neobvyklé, a že deltakron není první, a nebude ani poslední mutací, která vznikne.
Šíří se rychle do dalších států
Po zrušení koronavirových restrikcí zavládl v mnoha zemích dojem, že pandemie je vlastně u konce. Obavy z toho, že by se mohla objevit nová nebezpečná varianta, ale stále přetrvávají. Už v polovině února si vědci z Pasteurova institutu v Paříži všimli genetické sekvence koronaviru, která se od těch dosavadních velmi lišila. Vzorek viru získali od staršího muže ze severní Francie.
Velká část jeho genetické sekvence byla totožná s verzí delta, která až do konce roku 2021 po celém světě převládala. Část viru, která mu pomáhá, aby se dostal dovnitř buněk v těle, však pocházela z omikronu. Vědci proto tuto novou mutaci pojmenovali deltakron. Varianta se objevila nejen v USA. Nakažené hlásí i Francie, Nizozemsko, Dánsko a Velká Británie.
Je deltakron hrozbou?
Počet dosud identifikovaných případů deltakronu je však stále velmi nízký. Proto zatím není dostatek údajů o závažnosti varianty, nebo o tom, jak jsou proti ní účinné vakcíny. Jak informuje Blesk, vědci se shodují, že deltakron je potřeba důkladně sledovat především ohledně jeho nakažlivosti a schopnosti překonat imunitu vyvolanou proděláním nemoci nebo očkováním.
Epidemiolog Roman Prymula Událostem247 řekl, že zatím není jisté, že průběh nemoci u osob, které se nakazí deltakronem, je závažnější než klinický průběh u jednotlivých variant. „Zajímavé je, že vzniká rekombinantní virus, který se tvoří z těch dvou původních. Na jednotlivých kontinentech, kde se ta varianta objevila, se ukazuje, že nemá stejnou výbavu. Viry, které tam jsou pod souhrnným názvem deltakron, se vzájemně nepodobají. To je signál pro to, že by to nemusela být až tak závažná varianta.“