Odškodnění za covidové restrikce se nekoná. Soudy zatím všechny žádosti zamítly

Epidemie koronaviru způsobila problémy také podnikatelům, firmám i běžným občanům, kteří přišli kvůli omezením o spousty peněz. Spravedlnosti se ale nedomohou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na ministerstva přišlo kvůli covidovým opatřením okolo tisícovky žádostí. Všichni ale měli smůlu, úřady totiž nevyhověly nikomu. Neúspěšní žadatelé se proto obracejí na soudy ve snaze domoci se spravedlnosti. Firmy většinou požadují až několikamilionová odškodnění. Soudci ovšem v této pro ně zcela nové situaci tápou a zatím se ve všech případech přiklonili na stranu státu.

Všechny stížnosti zatím byly smeteny ze stolu

Nejvíce žádostí o odškodné podle krizového zákona dostává ministerstvo vnitra. Tamní úředníci se probírají 612 žádostmi v celkovém objemu 11 miliard korun. Bývalý ministr Jan Hamáček (ČSSD) už před rokem rozhodl o plošném zamítnutí všech žádostí. K podobnému kroku přistoupilo také ministerstvo zdravotnictví, které muselo řešit 150 žádostí. Ministerstvo financí eviduje 183 žádostí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid pas v restauraci

Anna Vasko, která je mluvčí resortu, deníku E15 potvrdila, že náhrada škody podle pandemického zákona doposud nebyla v žádném z případů vyplacena. „Důvodem zamítnutí žádostí bývá zpravidla nesplnění zákonných podmínek či nedoložení tvrzených skutečností,“ upřesnila. Po odmítnutí nároků se mohou lidé i firmy obrátit na soudy. Zatím tak ale všichni učinili bez úspěchu. Důvody jsou různé. Žaloby často směřují na opatření, jejichž dopad nelze podle krizového zákona odškodnit.

Lidé píší žádosti i kvůli očkování

I když není v Česku očkování povinné, mají lidé s podezřením, že jim vakcína způsobila zdravotní komplikace, nárok žádat o kompenzace. Někteří lidé požadují i 100 milionů korun. Jak píše CNN Prima NEWS, ministerstvo zdravotnictví zatím nikomu nevyhovělo. „V jednom případě nebylo žádosti vyhověno z důvodu, že žadatel byl očkován v zahraničí, přičemž český zákon se nevztahuje na právní jednání a vztahy, ke kterým došlo na území jiného státu,“ uvedla mluvčí resortu Gréta Rakašová.

iZdroj fotografie: Unsplash
Pacient v nemocnici

Při žádosti o odškodné musí žadatel dokázat, že mu komplikace opravdu způsobilo očkování proti covidu. „Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Mohou být také nahlášeny nežádoucí účinky, které nejsou správně pojmenovány,“ upřesnil Státní ústav pro kontrolu léčiv a resort se řídí jeho výkladem. Podle expertů ale stále platí, že vakcína pacienty chrání před horším průběhem nemoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články