Hnutí ANO dostalo pokutu 35 tisíc korun za Havlíčkova slova o pivu a kandidatuře. Strana se vůči trestu vymezila

V České republice platí striktní pravidla pro financování volební kampaně. Pokud člen vlády využije své funkce k propagaci, může to být veliký problém.

i Zdroj fotografie: S vědomím Karla Havlíčka / Twitter
                   

Ještě před volbami dostalo podle serveru iROZHLAS hnutí ANO pokutu 35 tisíc korun za pořad, který měl ministr dopravy a zároveň ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran se nelíbil jeho pořad Na rovinu z července letošního roku. Pokuta není pravomocná, protože hnutí ANO se proti ní odvolalo.

Havlíček mluvil o lásce k pivu

Problém byl, že tento pořad uváděný na internetu se měl týkat Havlíčkovo práce coby ministra. On tam ale mluvil i o jiných věcech. „Mám rád pivo, nevypiju ho nějaká velká množství, ale mám rád český pivo, mám rád i piva z rodinných pivovarů, takže když někde šlapeme, chodíme, tak kde vidíme malý pivovar, tak tam hned zaplujeme a dáme si jedno dvě,“ řekl tehdy.

Ale mluvil zde i o své kandidatuře do sněmovny v říjnových volbách. Nebo o předvolební knize svého stranického šéfa a premiéra Andreje Babiše. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran je toho názoru, že tím spáchal přestupek. Protože nahrávku prezentovanou jako ministerskou, která byla zveřejněna na jeho oficiálních profilech, zneužil k osobní propagaci. Mluvčí ANO Martin Vodička uvedl, že proti pokutě podali odpor. Nyní se čeká, jak dopadne správní řízení.

Strany neuvedly dárce

Podle úřadu ale chybovalo více stran. Část z nich třeba nezveřejnila tři dny před otevřením volebních místností své dárce. „Podle zjištění úřadu k danému termínu splnilo z celkového počtu 22 subjektů kandidujících v sněmovních volbách svoji povinnost 13 stran a 2 koalice. Jedna strana zveřejnila údaje pouze částečně, nezveřejnila totiž bezúplatná plnění. Zbylých 6 kandidujících subjektů požadované údaje nezveřejnilo vůbec,“ uvedl koordinátor agendy sněmovních voleb Jan Outlý v tiskové zprávě úřadu.

V Ústí nad Labem s Orbán Viktor 😎

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Středa 29. září 2021

Hnutí ANO může mít více problémů. Například server Seznam zprávy na začátku listopadu upozornil na možné vládní financování návštěvy premiéra Viktora Orbána v Ústí nad Labem. Ten se zde zúčastnil i předvolební debaty hnutí ANO v ústeckém divadle. Do něho měl úřad vlády objednat občerstvení za 155 tisíc korun, ačkoli se prokazatelně jednalo o předvolební akci ANO. Opozice ale poukazovala i na mnohé další cesty a akce ministrů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články