Bartoš chce řešit Babišův střet zájmů, jde prý o peníze z Evropské unie. Havlíček zase chce zachovat EET

V pořadu Otázky Václava Moravce se potkali ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Bartošovi leží v žaludku Babiš.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Havlíček v neděli v televizi zkritizoval plán nové vlády, která chce zrušit EET. Podle něj by to byla chyba. Jde přece o moderní digitální nástroj, který narovnává podnikatelské prostředí. Bartoš, lídr Pirátů a ministr pro místní rozvoj, to však odmítá s tím, že se na daních vybralo dost i u profesí, kde evidence tržeb povinná není.

Bartoš si vzal na paškál bývalého premiéra

Na posledním zasedání sněmovny gradovaly neshody mezi vládou a opozicí. Marek Benda, který je šéfem poslanců za ODS označil hlasování ANO a SPD za „faul“. Mluvil dokonce o možnosti, že by vládní koalice nemusela schválit Havlíčka jako dalšího místopředsedu sněmovny. Také o tom byla aktuální televizní diskuze. Mluvilo se ale i o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše.

iZdroj fotografie: S vědomím Ivana Bartoše / Facebook
Ivan Bartoš

Jak píše Echo24, Bartoš uvedl, že zamítnutí odložení stavebního zákona, které způsobilo neshody, neodpovídalo tomu, co bylo dohodnuto: „Je to pro nás ponaučení, že musíme být ve střehu, že slova pana poslance Babiše o konstruktivní opozici neplatí.“ Současně dodal, že stavební zákon v takové podobě, jakou schválila Babišova vláda, zřejmě platit nezačne. „Pouze se pozastavuje vznik toho superúřadu, protože to my prostě nechceme,“ doplnil Bartoš. Podle něj existují i jiné cesty, jak platnost zákona pozastavit, například rozhodnutím vlády.

EET se stala předmětem vášnivé diskuse

Mluvilo se také o elektronické evidenci tržeb, kterou Havlíček vehementně obhajoval. V České televizi řekl, že je to moderní nástroj 21. století: „Část vlády říká, že tento nástroj, který už je zavedený v celé řadě zemí, se zruší navzdory tomu, že podnikatelé to úplně nevítají,“ řekl a argumentoval tím, že podle některých živnostníků EET srovnala podnikatelské prostředí. Bartoš na to měl ale zcela odlišný názor.

iZdroj fotografie: Pixabay
EET

Opáčil, že nesouhlasí s argumentem bývalého premiéra, že se na daních vybralo více. „Efekt na výběr daní je podle mě sporný, respektive ten argument není pravdivý,“ upřesnil Bartoš. Zároveň připomněl, že Piráti byli pro zavedení dobrovolné elektronické evidence tržeb. Podle Havlíčka je to ale stejné, jako kdyby byla dobrovolná elektronická dálniční známka. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články