Bílé Vánoce? Meteorologové předpovídají, že se ochladí. Prozradili, jaká bude letošní sněhová nadílka

Příští týden by se podle meteorologů mělo v Česku ochladit. Míří sem studený vzduch ze severovýchodní Evropy. Těsně před Štědrým dnem se to ale změní. Má se oteplit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vydatná sněhová nadílka z českých ulic zmizela, na horách se zatím drží. Meteorologové ale předpovídají na příští týden návrat zimy. Na horách by sněhu mělo být dost i o Vánocích. Horší to bude v nížinách a to na většině území Česka. Naposledy opravdu bílé Vánoce česká města zažila v roce 2010. Na Štědrý den tehdy napadlo kolem deseti centimetrů sněhu.

Sníh na Štědrý den? Možná

Zatím to vypadá, že v nížinách bílé Vánoce nebudou. Jen na Moravě existuje šance, že by poprašek sněhu mohl napadnout. Odborníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou pečlivě sledovat modely předpovědi až do 23. prosince, aby upřesnili zatím nepříliš radostné zprávy o sněhu na Štědrý den, uvedl server TN.

Štědrý den bude pravděpodobně bez sněhu nejen v Praze, ale i v dalších městech republiky. Příštích pár dní bude podle meteorologického ústavu napínavých. ​„Nad Evropou se v předvánočním období vytvoří velký teplotní kontrast. Teplý vzduch bude nad západní Evropou. Velmi studený bude nad Evropou východní a severovýchodní,“ informuje ČHMÚ.

Česko na rozhraní

Zatím to vypadá, že nad Českem převládne studený vzduch ze severovýchodu. „Naše území by mělo být na rozhraní těchto vzduchových hmot. Na začátku příštího týdne se k nám dostane od severovýchodu vzduch chladnější,“ předpovídá meteorologický ústav. To ale automaticky neznamená, že budou bílé Vánoce. Naopak. ​

„Poslední výpočty ale naznačují, že by se mělo na Vánoce od jihozápadu spíše oteplovat. Na horách se nám sníh udrží, nížiny na tom budou o poznání hůře,“ pokračují meteorologové s tím, že třeba v Peci pod Sněžkou je pravděpodobnost alespoň jednoho centimetru sněhu 95 %, na Lysé hoře dokonce 99 %, v Praze jen 10 %. „Šanci na sněhovou nadílku mají spíše nížiny na Moravě,“ napsali na twitteru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články