Biochemik Grubhoffer: Dětské vakcíny proti covidu jsou bezpečnější než ty ostatní. Podávat by je podle něj mohli i zubaři. Co dalšího navrhl?

Pro rodiče, kteří se proti covidu bojí očkovat své děti, přišla dobrá zpráva. Tyto vakcíny jsou bezpečnější, než ty ostatní, které děti běžně dostávají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V televizi CNN Prima News to v pořadu K věci řekl biochemik Libor Grubhoffer. Je přesvědčen, že vakcína proti covidu je pro děti navíc bezpečnější než jiné už existující očkovací látky. Ke zvládnutí a zrychlení očkování by podle něj pomohlo i to, kdyby mohli vakcínu podávat ve svých ordinacích také zubaři. Informaci přinesla CNN Prima News.

Vakcíny proti covidu pro děti od firem Pfizer/BioNTech

To, že očkování je jedinou cestou, jak epidemii koronaviru zmírnit a ulevit přetíženým nemocnicím, je známo už dlouho „Vakcína proti covidu účinkuje přímou a jednoduchou cestou. Nejsou v ní kontaminace, což bývá právem vytýkáno klasickým vakcínám. Rodiče by neměli mít obavu naočkovat zdravé dítě,“ apeloval nejen na rodiče a doplnil, že vakcína pro děti je samozřejmě slabší než ta, která je určena pro dospělé.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína Pfizer

Grubhoffer také řekl, že tato problematika ho zajímá dlouhodobě: „Vakcíny jsou moje hobby, nejen předmět pracovního zájmu. Vakcíny na bázi mRNA mohu s klidným svědomím doporučit, jsou vyráběny synteticky. Děti na očkování reagují dobře, vše však konzultujte s pediatrem,“ uvedl. Očkování dětí je zatím pouze na rozhodnutí rodičů. Od 13. prosince by měla začít registrace dětí ve věku pět až 11 let. Podávat se jim budou schválené vakcíny Pfizer/BioNTech.

Zájem o očkování starších dětí se zvýšil

V Česku chce zatím své ratolesti, kterým je více než 12 let, nechat očkovat 66 procent rodičů. Je to posun oproti srpnu, kdy o tom uvažovala pouze polovina z nich. Biochemik je přesvědčen, že očkování by zvládli třeba i zubaři. Jejich pomoc by mohla být potřeba i kvůli výskytu nové varianty koronaviru omikronu. „Mutace viru diktují podmínky, jsme vystaveni nové skutečnosti a musíme jí čelit. Máme ale všechny možné nástroje, které se nabízejí – vakcínu, ale také nové léky, které budou ordinovány na předpis,“ doplnil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Děti

Odborníci zatím neví, jestli je omikron nebezpečnější, je ale potřeba se na to připravit. I proto Grubhoffer souhlasí s povinným očkováním pro zdravotníky: „Je podstatné, zda je naočkováno 90, nebo 100 procent zdravotníků. Pokud někdo přichází do kontaktu s pacienty, neměl by mít výjimku,“ uvedl. Jakási nechuť k očkování v Česku existovala i v minulosti. „Už od dob, kdy byla vyvinuta vakcína proti pravým neštovicím, se lidé rozdělovali na ty, kteří se chtěli nechat očkovat, a na ty, kteří ne. A to trvá i v moderní éře,“ připomněl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články