Čeká nás zdražování? Za respirátory zaplatíme možná více. Prezident svazu obchodníků Prouza tomu nerozumí

Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty u respirátorů. Prouza nechápe proč lidem brát v době inflace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prominutí daně z přidané hodnoty na respirátory a ochranné masky třídy FFP2 a vyšší skončí 31. prosince. Ministerstvo financí prominutí DPH nebude prodlužovat. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza tomu však nerozumí.

Miliarda pryč

Ministerstvo se nebojí rizika nárůstu cen kvůli dostatečné nabídce a optimalizovaným výrobním kapacitám. Opatření ztratilo svůj původní význam, navíc stálo veřejné rozpočty přes miliardu korun. Dočasné zrušení jednadvaceti procentní daně na respirátory a masky zavedl kabinet Andreje Babiše na začátku února. Původně mělo platit pouze dva měsíce. Výrobci vyzývali vládu ke zrušení opatření již dříve.

iZdroj fotografie: Pixnio
Respirátory

Opatření podle Tomáše Weisse zpočátku reagovalo hlavně na malou nabídku ochranných pomůcek na trhu v době, kdy se postupně zaváděla povinnost nosit respirátory místo roušek. Nedostatek zboží mohl vyvolat skokový růst cen. Taková situace již není aktuální. „Proto již není důvodné prodlužovat toto opatření a setrvávat tak v rozporu s právem Evropské unie, byť ze strany EU v této věci dosud nebyl učiněn žádný konkrétní akt,“ citovala ČTK mluvčího ministerstva financí.

Zdražování v době inflace

„Nerozumím tomu, proč chce vláda lidem nyní respirátory zdražit místo toho, aby v době rychle rostoucí inflace pomáhala lidem životní náklady snižovat,“ citoval Deník prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzu. Opatření o prominutí DPH a snížit lidem cenu ochranných pomůcek bylo podle Prouzy správné rozhodnutí.

iZdroj fotografie: Freepik
Inflace

Ochranné pomůcky obličejie zejména respirátory. Ty lidé musejí nadále nosit v prostředcích veřejné dopravy, v obchodech, a obecně ve vnitřních prostorech. Od 14. prosince je nutné nosit ochranu úst i ve venkovních prostorách, pokud je v místě více než 30 osob a není možné od nich udržet bezpečnou vzdálenost 1,5 metru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články