Češka odsouzená v Pákistánu za pašování heroinu uspěla s odvoláním. Na svobodu se dostane v řádu dní, potvrdilo ministerstvo

Češku Terezu Hlůškovou zadrželi celníci v lednu 2018 na letišti v Láhauru s 9 kilogramy heroinu v kufru. Podle jejího právníka v kauze došlo k procesním pochybením.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zvrat nastal v kauze pětadvacetileté Češky Terezy Hlůškové, kterou nepravomocně odsoudil pákistánský soud k osmi letům a osmi měsícům za mřížemi. Odvolací soud ji v pondělí zprostil obžaloby a otevřel jí cestu na svobodu. Češku zadrželi celníci v lednu 2018 na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu v kufru. Žena od začátku vinu odmítala. Původně tvrdila, že o drogách nevěděla, ale výpověď několikrát změnila.

Propuštěna bude v řádu dní

Informaci o zproštění obžaloby Češky vězněné v Pákistánu potvrdilo ministerstvo zahraničí. „Mohu potvrdit na základě telefonické informace advokáta, že odvolací soud v Láhauru dnes vydal osvobozující rozsudek ve věci české občanky Terezy H. Měla by být propuštěna po vyhotovení rozsudku, odhadem v řádu dní,“ řekla Novinkám mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Podle Pákistánského deníku bylo rozhodnuto, který z útvarů bude mít na starosti hlavní vyšetřování Terezy H. Zbylé…

Zveřejnil(a) Tereza Hlůšková dne Pátek 19. ledna 2018

Odvolací soud byl pro Hlůškovou klíčový a musela si na něj dlouho počkat. Jeho termín byl opakovaně odložen například kvůli pandemii koronaviru nebo turnaji v kriketu, který je tamním národním sportem. Tresty za pašování drog jsou v Pákistánu velmi tvrdé. Podle tamních médií osobám, které jsou usvědčeny z pašování více než deseti kilogramů drog, hrozí doživotí, případně i trest smrti. K cizincům soudy bývají mírnější.

V kufru byl heroin za 24 milionů

Právník mladé Češky před jednáním řekl, že chce u odvolacího soudu argumentovat procesními nedostatky u prvoinstančního soudu. Podle něho byla 90% šance na osvobození. Místní zdroj, s nímž je v kontaktu deník Blesk, uvedl, že soudci nesprávně provedené vyšetřování případu vzali v úvahu při rozhodování o osudu Češky.

Prvoinstanční soud Hlůškovou poslal za mříže v březnu 2019, tedy více než rok poté, co ji celníci zadrželi na letišti cestou na let do Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska. V jejím kufru objevili asi devět kilo heroinu. Podle serveru Urdu Point by drogy měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií, což je asi 24 milionů korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články