Čeští odborníci vnímají vakcínu proti covidu-19 pro děti jako bezpečnou. V USA už je schválena

Děti od 5 do 11 let budou mít ve Spojených státech možnost nechat se naočkovat proti koronaviru. V průběhu tří týdnů dostanou dvě dávky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zhruba 28 milionů amerických dětí dostává možnost nechat si podat vakcínu proti covidu-19. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil vakcínu pro děti od firmy Pfizer/BioNTech. Dětem ve věku 5 až 11 let budou aplikovány dvě dávky v průběhu tří týdnů. Každá bude obsahovat třetinu účinné látky určené pro dospělé. Informace přinesl server Novinky.

Děti mají zásadní roli

Podle ředitele Biologického centra Akademie věd Libora Grubhoffera rozhodnutím FDA se potvrdila bezpečnost vakcíny pro nejmladší věkovou kategorii. Myslí si, že úřad celou záležitost projednal velmi zodpovědně. Nepředpokládá, že by Středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, které musí stanovisko FDA potvrdit, nesouhlasilo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V rozhovoru pro iRozhlas Grubhoffer vysvětlil, že verdikt úřadu „mimořádně schválen“ je v pořádku, protože ilustruje, že se s tím původně nepočítalo. Původní wuchanský vir SARS-CoV-2 totiž necílil na děti. To se změnilo až s rozšířenou variantou delta+ a jejími subvariantami, které mají silnou schopnost se vázat na dětské receptory. Teď jsou tak děti významnou skupinou v koronavirové nákaze. Podle experta dokonce hrají v šíření viru zásadní roli.

Vakcína pro děti má být bezpečná

Zároveň Grubhoffer v souvislosti s tématem mimořádného schválení připomněl, že všechny vakcíny firem Pfizer a Moderna jsou po dobu prvních dvou let v režimu tzv. podmíněného schválení. Co se týká třetinové dávky vakcíny pro děti, vychází tato hodnota podle šéfa Biologického centra z provedených klinických testů na dobrovolnících.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V odpovědi na očkovací látky hraje podle něj velkou roli celková hmotnost. Proto považuje za logický krok, že došlo k redukci aktivní imunogenní složky. Navíc studie podle Grubhofferova vyjádření potvrdila, že vakcína funguje stejně dobře na děti jako na starší věkovou skupinu. Česko si na konci září u firmy Pfizer/BioNTech předobjednalo vakcínu pro 700 tisíc dětí ve věku 5 až 11 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články