Covid je uvěznil na jednotkách intenzivní péče. Dostali se z nejhoršího, na očkování mají ale stále vlastní názor

Drtivá většina pacientů hranické covidové jednotky není naočkována. Podle ředitele nemocnice Eduarda Solicha je čas uvažovat o povinném očkování dospělé populace.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Epidemie koronaviru nabírá na síle. Dramatická situace začíná být zejména na Moravě. Většinu pacientů, kteří končí na nemocničních lůžcích, tvoří neočkovaní lidé. Vakcínu má v Česku necelých 60 procent populace, uvádí data ministerstva zdravotnictví. Přestože zpřísněná opatření, která platí od pondělí, znevýhodňují neočkované například při vstupu do restaurací, některých služeb, nebo na sportovní či kulturní akce, část lidí se přesvědčit o vakcinaci nenechá.

Vinu mají očkovaní

Na covidovém oddělení nemocnice v Hranicích v Olomouckém kraji tvoří více, než 90 procent pacientů neočkovaní lidé. Podle ředitele nemocnice Eduarda Solicha vakcinaci odmítají i pacienti, kteří si prošli těžkým průběhem onemocnění a přeložili je z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj, kde odstávají kyslík. To je podle iRozhlasu  i případ bývalého horníka a řidiče kamionu, jednasedmdesátiletého penzisty Mariána z Lipníka nad Bečvou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zkumavka s pozitivním případem covidu-19

Přestože má nasazenou masku a prošel si těžkým průběhem covidu-19, očkovat se nechce. „Zatím mě nikdo nepřesvědčil. Ani pobyt v nemocnici, protože když vidím veškeré zprávy, jak kladné, tak i záporné, pak těch záporných je víc,“ cituje Mariana server s tím, že vinu za za své onemocnění svádí na očkované. „Pokud se nebudou testovat očkovaní, tak to nebude nikdy lepší. Ti očkovaní chrání sami sebe, a když jsou pozitivní, tak to roznesou,“ dodal.

Zdravotníky to štve

Nelehký průběh covidu-19 prodělala v hranické nemocnici i šestapadesátiletá uklízečka na střední škole Marcela. Ani ona se očkovat nenechá. „Jsem úplně zdravý člověk, na nemocenské jsem poprvé po třiceti čtyřech letech. Očkovat se nenechám. Nakazil mě učitel, který byl očkovaný,“ tvrdí. „Já jsem si dělala testy, on ne. Myslíte, že je to spravedlivé, že já jsem skončila v nemocnici? Ať se všichni testují, a nemoc odejde nebo se omezí tak, že nás neohrozí. Takhle se akorát rozděluje společnost,“ podotkla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem v nemocnici

Zdravotníci z přístupu takových pacientů nejsou nadšení. „Už se jim dýchá lépe, otrnulo jim. Je to jejich zdraví, ale moc ohleduplné to není. To víte, že nás to štve, zatěžuje nás to, ale nic s tím neuděláme,“ uvedla vrchní sestra interního oddělení Martina Frydryšková, která se stará o pacienty s covidem-19. Nenechám se očkovat, prý slýchává často. „Neočkovaných pacientů je přes 90 procent. Pravděpodobně by bylo dobré uvažovat o povinném očkování dospělé populace,“ dodal ředitel Sohlich.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články