Covid drtí školy, děti nemá kdo učit. „Návrh na pandemické volno přišel pozdě,“ říká šéf Pedagogické komory

Jednou z cest, jak čelit při epidemii nedostatku pedagogů, je pro ředitele škol vyhlášení volna. Ale většina si ho už vybrala na podzim, kdy vláda doporučila prodloužit prázdniny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vlna epidemie varianty omikron se masivně začala šířit ve školách. Ředitelé škol zřejmě budou moci v případě velkého počtu učitelů v karanténě vyhlásit mimořádné ředitelské volno, nebo distanční výuku, a to v délce až deseti dnů. Návrh zákona ve středu schválila vláda, ale musí ještě pokračovat do parlamentu. Už nyní musel vyhlásit ředitelské volno ředitel jedné z děčínských základních škol. Důvod? Nedostatek pedagogů. V karanténě a izolaci jich skončilo 16 a děti nemá kdo učit. Nejde o ojedinělý případ.

Neposílejte děti do školy

Antigenní testování ve školách už neprobíhá dvakrát v týdně, ale jen v pondělí. Nakažlivější koronavirová varianta na chod škol tvrdě dopadla. „Vzhledem k aktuální situaci, kdy nám do konce tohoto týdne bude chybět minimálně 16 pedagogických pracovníků, kteří jsou buď v izolaci, nebo nařízené karanténě, vyhlašuji na čtvrtek a pátek 20. 1. – 21. 1. 2022 ředitelské volno,“ uvedl na webu školy Vít Průša, ředitel děčínské základní školy Na Stráni. Ředitel doufá, že se situace příští týden zlepší.

Vládou schválené desetidenní volno i distanční výuku Průša kvituje. „Vláda to měla připravit rychleji. Kdyby se situace nezlepšila, tak bych neměl jinou možnost. Už to schválil kabinet a doufám, že to nakonec projde. Udělal bych to holt dopředu. Předností je bezpečnost dětí, cituje ředitele server TN. Podle něho sice lze spojit třídy, ale vzhledem k pandemii to nepovažuje za vhodné. Věří, že v pondělí se situace zklidní. „Vůbec nevím, jak bych si měl taky poradit jinak. Asi bych kontaktoval rodiče, aby děti do školy neposílali,“ dodal Průša.

Návrh přišel pozdě

Ředitelské volno vyhlásilo i pražské Gymnázium prof. Jana Patočky. „Máme teď na tři dny ředitelské volno. Měli jsme hodně učitelů s pracovní neschopností kvůli covidu-19 a další přibývali. Bylo tak obtížné zajistit smysluplné suplování. Navíc musí být ve třídách nějaký dozor,“ řekla serveru ředitelka Jana Drake. Většina učitelů chybí kvůli koronaviru i v plzeňské 17. základní škole. Výuku na druhém stupni nemá kdo zajistit, a tak jsou žáci od úterý doma. „Na druhém stupni máme z 15i pedagogů jenom pět,“ citují ředitelku Zuzanu Houdkovou Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Roušky ve školách

Dokud nezačne platit vládou schválený návrh, je pro ředitele složité volno vyhlásit. „Problém je totiž ten, že si ředitelské volno většina škol už vyplýtvala. Mají pět dnů na školní rok a řada z nich je využila o podzimních prázdninách, kdy vláda doporučila ředitelům prázdniny prodloužit. Návrh na pandemické volno přišel pozdě,“ řekl v televizi Radek Sárközi, šéf Pedagogické komory. Pondělní testování ve školách odhalilo 7 210 pozitivních žáků a 957 nakažených zaměstnaců a pedagogů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články