Děti nad pět let se začnou očkovat. Vakcíny pro ně vláda už objednala

Nemoc covid-19 bude podle odborníků pod kontrolou pouze v případě, pokud bude proočkované vysoké procento populace. A to včetně menších dětí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česká vláda počítá s tím, že v blízké budoucnosti se vakcínou proti covid-19 budou očkovat i děti nad pět let. I ony mohou onemocnět, protože současné varianty koronaviru jsou pro mladší lidi stále nakažlivější. I když jsou bez příznaků, mohou virus přenášet a ohrozit tak dospělé, například v rodině. Podle končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha již česká vláda vakcíny pro děti nad pět let objednala. Řekl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

V USA již očkování schválili

Očkování pro mladší děti v Evropě zatím umožněno není, protože bezpečnost vakcín zatím prověřuje Evropská léková agentura EMA. Povolení však bude nejspíš uděleno v nejbližší době. Například americká agentura FDA ho již v USA na konci října vydala pro vakcínu od společnosti Pfizer. V České republice se nyní mohou vakcínami očkovat jen děti, kterým je 12 let a více. Na nutnost vakcinovat i mladší děti poukazuje také šéf Asociace krajů ČR Martin Kuba.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výuka ve škole

„Čím větší skupina očkování bude mít, tím méně bude ten virus prorážet v populaci,“ uvedl jihočeský hejtman Kuba, který je civilním povoláním lékař. Například ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík se domnívá, že rodiče by se měli předem poradit s dětským lékařem. „Každopádně si myslím, že každý normální rodič se půjde poradit s pediatrem. To je normální a já bych to i doporučil,“ prohlásil Ludvík.

Vakcinovaní lidé jsou chráněni lépe

Všichni hosté pořadu se shodli, že očkování je v současnosti tou nejlepší cestou, jak se s pandemií covid-19 vypořádat. Vakcíny nakažení lidí zcela nebrání, ale riziko velmi podstatně snižují. I z toho, jak se plní v posledních týdnech české nemocnice, plyne, že riziko hospitalizace plně vakcinovaného člověka je několikanásobně nižší než nevakcinovaného. V současné době má v České republice plně dokončené očkování 6,13 milionu lidí. Minulý týden se ve všední dny nechalo očkovat zhruba 50 tisíc lidí, asi polovina dávek jsou posilující třetí dávky.

iZdroj fotografie: S vědomím Adama Vojtěcha / Facebook
Adam Vojtěch

Ministr Vojtěch dále řekl, že lidé, kteří se nechají naočkovat, mají dlouhodobější imunitu než ti, kteří nemoc prodělali. Nejlépe chráněni jsou pak ti, kteří nemocí prošli a jsou zároveň očkovaní. „Pro takové lidi ta epidemie skončila. Tito lidé, kteří prodělali nemoc a nechají se naočkovat, v zásadě nemusí nic řešit, protože jsou prakticky stoprocentně chráněni.“ uvedl ministr Vojtěch. S Kubou se shoduje na tom, že do zvýšení počtu naočkovaných by bylo dobré ještě více zapojit praktické lékaře. Informoval o tom server Aktuálně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články