Drsná zpověď sestry z covidového oddělení: Chce se mi brečet, křičet a zvracet. Co všechno viděla a slyšela?

Situace kolem covidu je opět velmi napjatá a zdravotníci si sahají na dno svých sil. Sestra z Bulovky se se svými zkušenostmi podělila s ostatními.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jana Spurná chtěla svou výpovědí lidem přiblížit opravdu zoufalou situaci, která teď panuje v českých nemocnicích. Její opravdu emotivní příspěvek na Facebooku sdílely tisíce lidí. Žena popisuje naprostou bezmoc a vyčerpání, které zdravotníci s každou další vlnou covidu prožívají. Zároveň apeluje na ostatní, aby nešířili nepodložené zprávy o očkování a pacientech na JIP. Informaci přinesla CNN Prima News.

Zdravotníci čelí velkému náporu rodin pacientů na JIP

Zdravotní sestra popisuje, jak je každá další vlna koronaviru horší a že zdravotníkům už docházejí síly: „Při představě, co nás zase čeká, se mi chce křičet, brečet i zvracet. Opět lidé lapající po dechu, opět zmatení z nedostatku kyslíku, vyděšení k smrti a dnes navíc většina zpočátku, dokud na to ještě mají dech, hledající výmluvy,“ popsala své každodenní pocity. Řekla také, jak ji iritují dezinformace a chytré řeči.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravotník v ochranném obleku

Přesto všechno ale musí stejně jako její kolegové vydržet: „Všechny tyhle myšlenky musím samozřejmě potlačit a chovat se profesionálně. Takže se otočím na podpatku, nasadím úsměv a snažím se toho dalšího chudáka uklidnit. Opět si vyslechnu další neuvěřitelnou historku, jak a kdo za to může, že se nenechal naočkovat a mezi tím si připravím vše, co je potřeba,“uvedla tím, že na lítost prostě není čas.

Lidé mohou pomoci hlavně tím, že se naočkují

Spurná také popsala, jakému náporu zdravotníci čelí ze strany rodin: „Pacient nakonec leží napojený na dýchacím přístroji. Klidný, uspaný, absolutně podřízený ventilačnímu režimu. Manželka volá snad pětkrát denně, pláče a neustále chce slyšet, že to bude dobré. Všichni příbuzní se dožadují léku, který právě jejich blízkého zachrání, ale on žádný takový neexistuje. A nastává další vysvětlování a vyvracení nesmyslných ‚zaručených‘ informací,“ vysvětluje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Kromě personálu v nemocnicích ale také dochází místa a přístroje. „Některá standardní nemocniční oddělení o počtu 20 lůžek udržují chod už jen třeba ve třech sestrách. Ne každý to po předchozích vlnách vydržel. Ty holky nevědí, co jsou dva dny volna,“ popisuje vysoké pracovní nasazení svých kolegyň. Apelovala také na lidi, aby nesdíleli dezinformace a šli se naočkovat. Pomohou tak nejen svým blízkým, ale také zdravotníkům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články