Druhý rok s covidem-19: V Česku zemřelo 24 tisíc lidí. Po deltě nastupuje nakažlivější omikron

Od začátku pandemie zdravotníci v Česku zaznamenali zhruba 2,47 milionu případů nákazy a zemřelo 36 129 lidí. Ukončené očkování má téměř 62 procent populace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Druhý rok s covidem-19 právě skončil. Na celém světě se podle dat Světové zdravotnické organizace nakazilo přes 280 milionů lidí. V Česku testy za uplynulý rok prokázaly více než 1,74 milionu případů. Nemocniční péči potřebovalo 111 tisíc lidí. S covidem-19 zemřelo přes 24 tisíc Čechů. Epidemie v posledních týdnech zpomalila, odborníci ale předpovídají, že v polovině ledna udeří silněji koronavirová varianta omikron, která je nakažlivější, než delta. Nemocnice čeká znovu nápor nakažených.

Většina neměla očkování

V nemocnicích by znovu mohlo být až 7 000 nakažených v jeden den. Zatímco k poslednímu dni uplynulého roku to bylo přes 3 000, z toho 607 ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Nejvíce případů covidu-19 bylo v Česku v listopadu. Hospitalizovaných i úmrtí naopak v březnu. Nejméně se koronavir šířil v letních měsících. Podle dat ministerstva zdravotnictví zhruba osm z deseti nakažených byli neočkovaní lidé. Obdobný poměr je také u lidí, kteří kvůli nákaze potřebovali nemocniční péči i mezi těmi, kteří kvůli covidu-19 zemřeli.

iZdroj fotografie: Istockphoto
Úmrtí s covidem-19

Z pacientů, kteří s covidem-19 ve vážném stavu skončili na jednotkách intenzivní péče, nemělo vakcínu asi 87 procent. Z celkem hospitalizovaných tvořili neočkovaní přes 80 procent. Za celý rok potřebovalo speciální intenzivní péči více než 22 300 pacientů. Téměř dvěma třetinám z nich bylo přes 65 let. Nejvíce zemřelých, přes šest tisíc, bylo v březnu.  Z lidí, kteří zemřeli v uplynulém roce kvůli covidu-19 nebylo očkovaných 84 procent. Při jarní vlně bylo v nemocnicích přes 9 tisíc pacientů, při podzimní více než 7 tisíc.

Deltu vytlačí omikron

V Česku převládá varianta delta, ale pomalu ji nahrazuje omikron. Zdravotníci zatím zaznamenali asi 15 procent případů . Na konci měsíce bude ale zcela dominovat.  Může tak být znovu v nemocnicích až sedm tisíc nakažených v jeden den, z toho asi tisíc na jednotkách intenzivní péče, predikuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. „Kromě vysoké nakažlivosti disponuje totiž varianta omikron zvýšenou schopností unikat vakcinaci a prolamovat imunitu po prodělané nemoci,“ cituje Duška Deník.

Od vypuknutí epidemie v Česku v březnu 2020 zdravotníci zaznamenali zhruba 2,47 milionu případů nákazy a zemřelo 36 129 lidí. Ukončené očkování má více než 6,6 milionu lidí. S posilující třetí dávkou, kterou má kolem 2,4 milionu Čechů, je ochranný efekt asi 70 procent.  Očkovat se mohou i děti od pěti let. V lednu startuje testování ve školách dvakrát týdně a v půlce měsíce i ve firmách. Testování se nově týká i pracovníků očkovaných, včetně těch, kteří onemocnění v posledním půlroce prodělali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články