Naděje ve vakcínu od Pfizeru se vytrácí. U malých dětí nevytváří téměř žádnou imunitu

Studie k vakcíně Comirnaty přinesla překvapivé výsledky. Farmaceutické firmy Pfizer a BioNTech oznámily, že testy u dětí do pěti let ukazují nedostatečnou imunitní odpověď.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vakcíny pro děti obsahují menší dávku očkovací látky než pro dospělé. Jak informuje server TN u věkové skupiny od pěti do jedenácti let jde o třetinovou dávku, tedy 10 mikrogramů. U dětí od dvou do pěti let pak jde jen o 3 mikrogramy očkovací látky. Testy vakcíny ale ukázaly, že ve věkové skupině od dvou do pěti nebyla vytvořena dostatečná imunitní odpověď v případě dvou dávek vakcíny.

Nutná bude u malých dětí i třetí dávka

Přitom jak uvádí Novinky prvotní data ukazovala, že i menší dávka by mohla u dětí vyvolat silnou imunitní reakci. Farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech tak rozhodly, že bude třeba provést testy se třetí dávkou než bude vakcína povolena. Očekává se tím zvýšení imunitní odpovědi v této věkové skupině dětí. Podle vyjádření Pfizeru nedošlo ani při testování vakcíny u dětí do pěti let zároveň k žádným bezpečnostním rizikům.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína Pfizer

„Dávka tří mikrogramů prokázala příznivý bezpečnostní profil u dětí ve věku od 6 měsíců do 5 let,“ píše se v prohlášení společnosti. Pokud dojde ke schválení vakcíny pro použití u dětí i v nízkém věku, Pfizer předpokládá začátek očkování pro tuto věkovou skupinu v polovině příštího roku. Původní termín přitom podle ředitele společnosti Pfizer Alberta Bouly počítal s koncem tohoto roku.

Nejvíce se děti očkují v Praze

Ve studii došlo ke změnám, které schválení bezpečného očkování mladším dětem opozdí. Zdržení vakcíny ale kritizují někteří vakcinační experti. Podle Paula Offita z Dětské nemocnice ve Filadelfii dosavadní data ukazují, že i dvě dávky vakcíny proti covidu-19 děti chrání před závažným průběhem nemoci. To by podle něj mělo být cílem, nikoli, aby vakcína chránila před samotnou infekcí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování dítěte

Očkování dětí od pěti do jedenácti let bylo v Česku spuštěno teprve před pár dny. V této věkové kategorii je v zemi téměř 800 tisíc dětí. První dávku dostalo za první týden od spuštění očkování více než 6 tisíc dětí. Na druhou mohou přijít nejdříve po třech týdnech. Očkovat se mohou děti jak v očkovacích centrech, tak v ordinacích pediatrů. Největší zájem o očkování dětí od pěti do jedenácti let hlásí Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články