Česko by podle Dagmar Dzúrové z MeSES mělo zareagovat na mutaci koronaviru omikron, a to stejně jako ostatní země.
Podle členky Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Dagmar Dzúrové, by mělo Česko zůstat v nouzovém režimu. Zároveň by kabinet Petra Fialy (ODS) měl přijmout přísnější opatření v reakci na mutaci omikron, u které se dají očekávat větší počty hospitalizací, díky větší přenositelnosti viru. Současná opatření jsou podle Dzúrové nastavená pro variantu delta.
Vysoká přenositelnost
Členka MeSES upozornila, že i když je epidemická vlna způsobena starší mutací delta už na ústupu, viru je mezi lidmi stále hodně. Myslí si tak, že je reálný exponenciální nárůst počtu nakažených omikronem v Česku. Přičemž se bude nadále šířit i mutace delta.
„Kvůli zvýšené přenositelnosti varianty omikron a očekávanému vysokému počtu případů v krátkodobém horizontu, kombinované dopady delta a omikron velmi pravděpodobně způsobí extrémní počty nemocných v jednom čase, a zcela zásadní zatížení celé společnosti i zdravotnického systému, včetně primární péče,“ sdělila Dzúrová.
Včasný zákrok vlády
Podle odborníků z Velké Británie, je u lidí nakažených novou mutací nižší pravděpodobnost hospitalizace než u delty. Přesto může tato varianta napáchat významné škody. „Dvakrát mírnější varianta, která se šíří dvakrát rychleji, není žádná pohoda“ uvedl s odkazem na zprávu o hospitalizacích z Imperial College na svém facebookovém účtu matematik Jan Kulveit.
Ačkoliv odborníci pořád nemají dostatek informací o nové variantě, spousta zemí přijímá preventivní opatření, určená ke snížení mezilidského kontaktu. Podle Dzúrové se tím snaží získat čas ke sběru dat pro boj s omikronem.
„Tedy podle mě bychom v tomto směru měli následovat okolní země, zůstat v nouzovém režimu a rovněž nyní přijmout přísnější opatření včas, a nikoliv se zpožděním, kdy už nastolené opatření je méně účinné a s velkými ztrátami jak na lidských životech, tak celospolečenskými,“ citovaly Hospodářské Noviny Dzúrovou.