Ekonomika v příštím roce výrazně zrychlí. Zároveň ale poroste inflace, která může být rekordní

Ekonomika se má v roce 2022 dostat na úroveň před pandemií. Růst by měl příští rok zrychlit na 3,9 procenta z letošních 2,5 procenta. Ekonomové varují před inflací.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 českých odborných institucí a odhadů analytiků, které oslovila ČTK, vyplývá, že největším problém domácí ekonomiky bude příští rok inflace. Růst ekonomiky má zrychlit na 3,9 procenta z letošních 2,5 procenta. Tím by se ekonomika dostala na předpandemickou úroveň. Vše ale naruší inflace, která má výrazně stoupat i v roce 2022.

Inflace může být rekordní

Z letos odhadovaných 3,8 procenta má inflace příští rok stoupnout na průměrných 5,5 procenta. Citelné zrychlení inflace potvrzuje také hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. „Pokud nedojde například k prodloužení odpuštění či snížení DPH u energií, lze začátkem roku čekat citelné zrychlení meziroční dynamiky cen patrně přes osm procent,“ uvedl. Právě první měsíc nového roku má podle Seidlera rozhodnout jak vysoká bude průměrná inflace v roce 2022.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze za energie

Stále hrozí, že může být inflace příští rok nejvyšší od roku 1998, kdy činila více než deset procent. Důležitou roli ve zvyšující se inflaci má hrát nárůst cen elektřiny a zemního plynu. To se bude totiž postupem času promítat v cenách ostatního zboží a služeb. Jak informují Hospodářské noviny inflaci posilují také potíže v dodavatelských řetězcích na globální úrovni. Naopak růst inflace trochu brzdí očekávané posilování koruny. Její kurz vůči euru se má dostat v roce 2022 na průměrných 24,9 z letošních 25,60.

Nezaměstnanost bude dál klesat

Jak upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek hlavní problém podnikatelského sektoru tkví ve vysokých cenách surovin a energií. Vliv má také nefunkční mezinárodní logistika, jejíž cena je velmi vysoká a potíže přináší také nedostatek zaměstnanců. „Teprve v roce 2022 se České republice podaří vrátit se na ekonomickou úroveň dosaženou před pandemií, ovšem s nejvyšší inflací za posledních třináct let,“ prohlásil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stoupne zaměstnanost

Dufkův odhad na příští rok mluví o průměrné inflaci okolo šesti procent. Dobrou zprávou je ale výhled nezaměstnanosti, ta by měla nadále klesat. Česko je přitom v nezaměstnanosti na jedné z nejnižších úrovní v rámci Evropské unie. V dalších letech by mohly růst platby měl podle odhadů nad pěti procenty růst také objem platů i mezd.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články