Elektřina zdraží o polovinu, plyn až o 70 procent, řekl Havlíček. Jak vnímá nová vláda snižování daní?

Podle premiéra Petra Fialy snížení DPH u energií na nulu je problém. Správnou cestou je prý příspěvek na bydlení, který by dramatické zdražení energií měl lidem kompenzovat.

i Zdroj fotografie: S vědomím Karla Havlíčka / Facebook
                   

Energetická krize v Česku pokračuje. Podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka stoupne v příštím roce cena elektřiny o 30 až 50 procent a cena plynu o 50 až 70 procent. Uvedl to po jednání se zástupci energetické společnosti ČEZ. Dosluhující premiér Andrej Babiš řekl, že na zdražování má vliv rostoucí cena emisních povolenek, která se propisuje do cen energií z dvaceti až třiceti procent. Končící kabinet chce i v příštím roce snížit DPH u energií na nulu, pro nový je to problém.

Odpuštění DPH je ve sněmovně

Vláda na návrh ministerstva financí mimořádně zrušila DPH na energie na listopad a prosinec letošního roku. Protože ceny energií neklesají, chce aby daň stát odpustil i v příštím roce. „Svolali jsme kvůli tomu na středu mimořádnou schůzi Sněmovny,“ řekl Babiš. Dodal, že podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu v listopadu klesly meziměsíčně ceny elektřiny i plynu právě kvůli mimořádnému snížení daně. „Je to nejefektivnější nástroj jak lidem kompenzovat vysoké ceny energií,“ cituje premiéra iDnes.

Kabinet v demisi předloží na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny návrh na snížení DPH u energií v roce 2022 na nulu. Firmám i domácnostem chce také odpustit platby za takzvané podporované zdroje. Ročně na obnovitelné zdroje jde přibližně 46 miliard korun a z toho podle Blesku 20 miliard přispívají domácnosti a firmy. Když by dolní parlamentní komorou vládní návrhy prošly, mohla by se cena energií v příštím roce snížit o zhruba 35 procent. Podle Havlíčka to jsou jediná možná plošná opatření.

Česko chce vrátit povolenky

Se snížením DPH na nulu má ale problém nový premiér Petr Fiala. „Snížení DPH na nulu se v tuto chvíli ještě nynější vládě nemůže podařit. A nepovažuju to za nejlepší cestu. Působí totiž na všechny, i na ty, kteří mají fixovanou cenu energií například na tři roky a nepotřebují finanční pomoc nyní,“ uvedl Fiala v říjnu v Otázkách Václava Moravce. „Když to razantně snížíme, tak to budeme muset zase jednou zvýšit. Příspěvek na bydlení je tedy podle mého správnou cestou. Balíček od vlády Andreje Babiše nepřevezmeme,“ dodal.

Česko bude také požadovat, aby se do obchodování vrátilo zhruba 400 milionů emisních povolenek, o jejichž stažení rozhodla Evropská komise. Pokud by se vrátily na trh, zastavil by se podle Havlíčka růst cen. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda řekl Blesku, že to ale narazí na razantní odpor Německa a dalších unijních zemí. Evropský systém obchodování s emisemi je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články