Skoro milion obětí po nežádoucích účincích očkování. Europoslankyně je chce odškodnit

Podezření na nežádoucí účinky po vakcinaci zaznamenala Evropská léková agentura u zhruba 700 tisíc lidí. Upřesnila však, že zatím jde jen o nahlášená podezření na vedlejší účinky očkování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oběti koronavirové vakcinace chce odškodnit francouzská poslankyně Evropského parlamentu Virginie Joronová. Navrhuje proto vznik Evropského fondu pro odškodnění obětí očkování proti onemocnění covid-19. Podle ní by za vedlejší účinky vakcín a úmrtí po očkování proti koronaviru měla platit Evropská unie, která vakcíny nakoupila. Informuje o tom server Echo24.

Europoslanci neměli přístup ke smlouvám

V návrhu Joronová uvádí, že očkování proti covidu si podle ní v Evropské unii vyžádalo přibližně pět tisíc obětí, s nežádoucími účinky se potkalo asi milion lidí. Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) jde však zatím pouze o nahlášená podezření na vedlejší účinky. Europoslankyně z pravicového Národního sdružení, které vede Marine Le Penová, chce zřídit fond i proto, že poslanci Evropského parlamentu neměli přístup ke smlouvám s výrobci vakcín.

Smlouvy Evropská komise uzavírala s farmaceutickými společnostmi, které pro státy Evropské unie zajišťují vakcíny proti covidu-19. Jedná se o vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Ve svém návrhu usnesení Joronová žádá, aby komise zřídila fond pro odškodnění obětí vakcín. Tedy kompenzace pro lidi, kteří měli nežádoucí účinky, ale i pro příbuzné těch, kteří po očkování jednou z těchto vakcín zemřeli.

Vedlejší účinky mělo 700 tisíc lidí

Podle Evropské lékové agentury se nežádoucí účinky odhadem vyskytly u milionu lidí, později agentura číslo upřesnila na 700 tisíc. Nejvíce u vakcíny Commirnaty firem Pfizer/BioNTech, nejméně pak u vakcíny Janssen firmy Johnson & Johnson. Současně však agentura dodává, že vedlejší účinky s očkováním nemusí mít žádnou spojitost. Nejčastějšími vedlejšími účinky jsou horečka, zimnice, únava nebo slabost. Častým příznakem je i bolest v místě vpichu, uvádí na svém webu Státní ústav pro kontrolu léčiv.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Evropský parlament

Důvodem ke zřízení fondu je podle Joronové i skutečnost, že některé z nežádoucích účinků jsou zásadní. Závažné neurologické účinky se údajně projevily u 75 tisíců lidí, kteří byli očkováni vakcínou od Pfizer/BioNTech. Fond chce europoslankyně zřídit také kvůli úmrtím souvisejícím s očkováním proti covidu. U vakcín, které EMA schválila, je hlášeno zhruba pět tisíc podezření. Návrh usnesení byl zveřejněn 23. září. Nyní se čeká, zda bude schváleno a předloženo Evropské komisi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů