Evropa na vlně výprodejů. S cenami zamávala nová nakažlivá varianta covidu

Nová verze koronaviru B.1.1.529 se rychle šíří na jihu Afriky. Česko zakázalo od soboty vstup do země cizincům, kteří byli v posledních čtrnácti dnech v osmi afrických zemích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nová mutace koronaviru, která byla objevena v Jihoafrické republice, zahýbala akciovými trhy. Prudce oslabily asijské, americké i evropské akcie. Dolů letěly ceny ropy nebo také největších kryptoměn bitcoine a etherea. Nebezpečí v podobě mutace, která dostala jméno omicron, se na pátečním obchodování podepsalo razantně. „Když se objeví taková zpráva, nejdřív střílíte a pak se ptáte,“ cituje analytika Raye Attrilla z National Australia Bank agentura Reuters

Nová varianta je nakažlivější, než delta

Varianta koronaviru s označením B.1.1.529, která nese podle Světové zdravotnické organizace název omicron, se rychle se šíří v nejlidnatější provincii Jihoafrické republiky. Podle vědců může být nakažlivější, než vysoce infekční delta, protože má extrémně velký počet mutací spike proteinu. To znamená, že snadněji může obejít lidskou imunitu. Nová verze se objevila už i v Evropě, první případ potvrdila Belgie.

Evropské akcie zasáhl nejprudší propad od června 2020. „Tato nová varianta viru přichází v nejhorší možné době, protože Evropa a některé severní části Spojených států jsou v napjaté situaci kvůli již tak vysokým počtům nových případů a hospitalizací,“ řekl agentuře analytik Peter Garnry ze společnosti Saxo Bank. „Akcie reagují negativně, protože se zatím neví, do jaké míry budou vůči nové variantě účinné vakcíny, čímž se zvyšuje riziko nových uzávěr,“ podotkl.

Evropa omezuje cestování z jihu Afriky

Na poklesu akcií na evropských burzách se v pátek podepsaly zejména firmy z odvětví cestovního ruchu a zábavy. Padaly akcie podniků, které významně poškodily i předchozí vlny pandemie. Například kvůli obavám z dalších omezení v dopravě klesly v pátek akcie britského výrobce leteckých motorů Rolls-Royce, francouzského Airbusu a holdingu IAG, který sdružuje několik předních evropských aerolinek, píší Lidovky.  

Kvůli nové variantě koronaviru B.1.1.529 začaly evropské země omezovat cestování z afrických zemí, kde se varianta šíří. Od soboty nesmí do Česka vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních čtrnácti dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích – Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii.  Evropská komise bude podle Ursuly von der Leyenové také navrhovat zastavení letů z jihu Afriky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články