Adam Vojtěch si už balí kufry do Finska. Nic mu v cestě nebrání, Lipavský změnil názor

Kolem toho, kdo bude stát v čele ambasády ve Finsku, bylo dlouhou dobu mnoho nejasností. Původně plánovaný termín se protáhl hlavně kvůli koronaviru.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nakonec bude velvyslancem České republiky ve Finsku. Ještě před několika dny to přitom vypadalo, že ho tam ministerstvo zahraničí, v jehož čele stojí Jan Lipavský (Piráti), nepošle. Novému ministrovi se totiž na této významné diplomatické pozici příliš nezamlouval. Podle všeho ale v posledních dnech změnil na Vojtěcha názor.

Nominace se měnit nebudou

„Samo ministerstvo zahraničních věcí v tuto chvíli nebude iniciovat žádné změny v již schválených nominacích,“ citovala TV Nova mluvčí ministerstva zahraničí Annu Kovářovou. Námitky prý proti tomu nemá ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyslání Vojtěcha do Finska tak zůstává platné. O jeho nominaci rozhodla již v únoru letošního roku vláda pod vedením Andreje Babiše (ANO). Následně s tím souhlasil i prezident Miloš Zeman.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Adam Vojtěch

Vojtěch, který byl ministrem na začátku pandemie a poté z funkce odešel, seděl v orgánech ústecké Krajské zdravotní. Velvyslancem se měl stát letos v létě. Ovšem po rezignaci Petra Arenbergera, kvůli nevyjasněným majetkovým záležitostem, se na Babišovu žádost opět ujal vedení ministerstva zdravotnictví. Do Helsinek proto měl odejít po volbách od 1. listopadu. Na podzim ale Česko zasáhla vlna koronaviru a ještě nebyla jmenována nová vláda, proto stále zůstával v čele resortu.

Vojtěcha ve Finsku nechci

Tehdy ještě kandidát na ministra Jan Lipavský ale na začátku listopadu v rozhovoru pro DeníkN uvedl, že ho na velvyslanectví nechce. „Rozumím tomu, když velmi seniorní politik odchází dále pracovat ve prospěch státu do diplomatické pozice. Nedomnívám se, že někteří nominanti z politických kruhů toto kritérium nyní splňují. Abych byl zcela konkrétní, nedomnívám se, že by Adam Vojtěch měl být velvyslancem ve Finsku,“ prohlásil současný ministr.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana
Jan Lipavský

Ten nakonec kývl i na to, aby se českým velvyslancem na Ukrajině stal zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petr Pirunčík. Toho také nominovala ještě vláda Andreje Babiše a Lipavský k němu měl v minulosti výhrady. „Česko má výborné vztahy s Ukrajinou, ovšem s výjimkou prezidenta. V situaci, kdy by Česko vyslalo diplomata, který dlouhé roky pracoval pro prezidenta Miloše Zemana, bude mít velmi náročnou misi,“ řekl v listopadu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články