Exprezident Klaus má jasno: Plošně bych škrtal, nová vláda nic nedělá a Babiš překvapil

Česká republika má od prosince novou vládu a premiéra. Bývalá hlava státu z toho však moc nadšená není. Klaus se kriticky vyjádřil především k programovému prohlášení vlády.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Inflace, energetická krize, epidemie covidu a státní rozpočet. To jsou hlavní problémy současného Česka, které musí řešit vláda Petra Fialy. Václav Klaus je ale přesvědčen, že nová vláda zatím nedělá vůbec nic. Sám expremiér Andrej Babiš podle něj musí dobře vědět, že zemi nepředává v nejlepším stavu.

Klaus prý nové vládě nerozumí a nevidí, že by něco dělala

O tom, jak by postupoval on, mluvil v pořadu Blesku Epicentrum. Ohledně nové vlády prý zatím jasný názor nemá: „Já té vládě nerozumím, její rozhodování žádné nevidím. Ta vláda neříká nic zásadního. Nejvíc snad komunikuje ministr zdravotnictví, a to ještě navíc strašlivě chaoticky. Ani nevíme, nakolik mu ty jeho názory vláda schvaluje a nakolik jsou jeho vlastní.“ Také prý stále marně čeká na vystoupení ministra financí k rozpočtové situaci země  a inflaci.

Vlada-CR iTisková konference vlády

Jako bývalý ministr financí má jasno: „V této situaci jsou dvě varianty. První jsou plošné škrty. To znamená říci: nedovedu rozhodnout, co z obrovského balíku státního rozpočtu seškrtat víc. Zda důchody, školství, zemědělství. Je to těžké a já jako bývalý ministr financí toto vím. Druhá varianta je samozřejmě udělat sofistikované škrty. Ano, škrtneme armádě, policii. A nevím, čemu dalšímu, ale necháme na to či ono. Já si myslím, že na ty neplošné škrty není čas a nejsem si jist, že pětikoalice se dovede na těch neplošných škrtech shodnout.“

Babiš překvapil, že zůstal v politice

Klaus prozradil, jak aktuálně vidí opoziční roli Andreje Babiše: „Všichni jsou překvapeni, že zůstal v politice a nevrhl se na byznys. Byl překvapivě agresivní, protože hraje s jistou znalostí věcí. A ví, o čem mluví, ta všechna čísla má pořád v hlavě,“ řekl. Opakovaně se také kriticky vyjádřil k programovému prohlášení vlády: „To prohlášení nebylo napsané dobře. Vládní prohlášení musí být politickou deklarací a realistickým politickým projektem, což není. Vláda v něm má seřazeno, co vše je možné a nutné, bez toho, co je realistické,“ doplnil

iZdroj fotografie: S vědomím Andreje Babiše / Facebook
Andrej Babiš

O čem je Klaus ale přesvědčen je to, že jednoho dne přijde „utahovač opasků“. „Nevím, jestli to bude Fiala, nebo Stanjura, kdo bude odvážnou osobou, která se postaví před lidi a řekne: Žili jste v iluzi, tolik peněz mít nebudeme. Někdo tím bude poškozen, půjde s kůží na trh, tu osobu tu ale zatím nevidím,“ řekl bývalý prezident Parlamentním listům s tím, že se opravdu obává budoucího směřování České republiky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články