Facebook přestane rozpoznávat obličeje. Čelí totiž kritice za dotěrné sledování

Americká sociální síť Facebook se rozhodla vypnout systém, který automaticky rozpoznává obličeje lidí na fotografiích a videích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Současně s deaktivací systému na rozpoznávání obličejů sociální síť Facebook odstraní také informace o tvářích lidí. Databáze čítá více než miliardu uživatelů. Společnost k tomuto kroku vedou rostoucí obavy společnosti z používání této funkce. Kritice kvůli etice takového systému odolává technologický sektor už několik let. Důvodem je hrozba zásahu do soukromí. Server Echo24 uvedl, že by se tato technologie mohla podle kritiků zaměřit na okrajové skupiny a dotěrné sledování dovést do normálu.

Facebook pod palbou kritiky

Viceprezident Facebooku pro umělou inteligenci Jerome Pesenti na blogu informoval o tom, že regulační úřady se stále zabývají pravidly, jak by takový systém mohl fungovat. Z důvodu přetrvávající nejistoty se ale podle Pesentiho raději firma rozhodla rozpoznávání obličejů omezit na minimum. Informace o vypnutí systému přichází v momentě, kdy je sociální síť Facebook pod drobnohledem regulátorů a zákonodárců z důvodu bezpečnosti uživatelů poté, co se objevila řada podvodů na jeho platformách.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Technologie rozpoznávání obličeje

Společnost je zároveň vystavena aktuálně velké kritice ze strany veřejnosti. Jejím spouštěčem byly uniklé dokumenty informátorky France Haugenové, které ukázaly, že Facebook si byl vědom problémů s dezinformacemi a nenávistnými projevy na síti. Přesto ale proti nim společnost nepodnikla žádné kroky. Data Facebooku ukazují, že více než třetina z denních uživatelů sociální sítě má funkci nastavení rozpoznávání obličeje aktivní. Se změnou se odstraní individuální šablony obličejů více než jedné miliardy lidí.

Databáze bude smazána do konce prosince

Proces má být zaveden po celém světě a dokončen má být do konce roku. Technologie bude podle Facebooku omezena jen na určité služby jako je například pomoc se získáním přístupu k uzamčenému účtu nebo odemknutí osobního zařízení. V některých městech USA už byl software pro rozpoznávání obličejů zakázán policií a dalšími městskými orgány. Prvním městem, které technologii dalo červenou bylo v roce 2019 San Francisco.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kamerový systém

Otázky k systému už mnoho let pokládali také výzkumníci a aktivisté, kteří bojují za ochranu soukromí. S odkazem na studie upozorňovali, že technologie funguje různě bez ohledu na rasu, pohlaví a věk. Strach rostl také v souvislosti se zjištěními o rozsáhlém kamerovém sledování čínskou vládou, která svůj systém podle agentury AP a Reuters použila i v regionu s ujgurskou menšinou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články