Fiala: Česko a Slovensko budou udávat směr Evropské unie. Na čem všem se český premiér dohodl se sousedy?

Petr Fiala odjel na svou první zahraniční návštěvu v roli premiéra. Zavítal na Slovensko, kde se setkal s tamním předsedou vlády Eduardem Hegerem.

Petr-Fiala i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Silnější prosazování názorů v rámci Evropské unie a Visegrádské čtyřky (V4). I na tom se premiér Petr Fiala (ODS) shodl se svým slovenským protějškem Eduardem Hegerem při své první zahraniční návštěvě. Česko bude předsedat Evropské unii ve druhé polovině letošního roku a Slováci povedou v tomto roce V4 a k tomu také Slavkovský formát. V této alianci je kromě Česka a Slovenska také Rakousko.

Heger: Silnější Evropa v celoevropském formátu

Právě nadcházející předsednictví mají podle ministerských předsedů oběma zemím pomoci k prosazení jejich zájmů. „Je to úžasná příležitost pro tyto dvě bratrské země, aby v jedné době mohly udávat tón a mohly směřovat politiku Evropské unie v těchto třech formátech,“ cituje slovenského premiéra Hegera server CNN Prima NEWS. Slovenský předseda vlády má za to, že obě země mají podobný cíl. Udělat Evropu silnější v rámci celého světa.

iZdroj fotografie: Úrad vlády Slovenské republiky
Eduard Heger

Heger zároveň dodal, že Česko i Slovensko jsou proevropské země. Fiala nechtěl být v uvedení českých priorit v rámci předsednictví EU konkrétní. Na tiskové konferenci po jednání s Hegerem ale prohlásil, že se budou obě země pravidelně vzájemně informovat. Mělo by dojít podle něj navíc ke sladění postojů. „Aby to dohromady dávalo nějaký smysl a přineslo to co nejlepší výsledek,“ vysvětlil český ministerský předseda. Shodu mají podle něj země najít také v epidemických opatřeních proti covidu-19, aby došlo ke snadnějšímu cestování.

V jaderné energii mají jasno

Oba premiéři si notovali také v otázce jaderné energie. Budou požadovat po EU, aby ji zahrnula do energetického mixu, jako trvalý čistý zdroj. Proto hodlají v této problematice postupovat společně. V tématu uhlíkové neutrality Fiala připomněl, aby ji bylo dosáhnuto bez sociálně ekonomických dopadů, tedy nikoli na úkor občanů. Podle Hegera má v této oblasti každá země jinou startovací pozici a vyzval, aby to bylo respektováno.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderná elektrárna Dukovany

Slovenský premiér ocenil, že Fialova první zahraniční cesta v roli premiéra vedla na Slovensko. Jak uvedla ČTK Heger to označil za symbolické, protože je krátce po Novém roce. Ten Češi a Slováci slavili v jednom státě naposledy před 30 lety. Fiala v té souvislosti prohlásil, že by si nedokázal představit navštívit jako první jinou zemi než právě Slovensko. Český premiér se u východních sousedů setká i s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a předsedou Národní rady Borisem Kollárem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články