Kromě nové vlny epidemie covid-19 způsobené variantou delta existuje i obava, že se objeví nová nebezpečnější mutace, která by změnila celosvětovou pandemii.
Francouzské úřady v říjnu zaznamenaly ve škole ve městě Bannalec nedaleko Bretaně pravděpodobně nový typ koronaviru, který vyvolává onemocnění covid-19. U člověka, který se touto variantou nakazí, se údajně objevují jiné symptomy, než jaké jsou u covid-19 běžné. Tento typ nákazy se podle CNN Prima News objevil i ve Spojeném království, Švýcarsku, Skotsku a Itálii. Francouzské úřady tvrdí, že situace je pod kontrolou.Poprvé se informace objevila ve francouzském deníku Le Télégramme.
Nikdo z nakažených nemusel do nemocnice
Virus jiné varianty, než jaké jsou v současné době v Evropě obvyklé, byl objevený u 24 osob. Jednalo se o 18 studentů a šest dospělých. Nicméně internetové stránky francouzské televize France 3 informovaly, že u žádného ze zjištěných případů nebyly zaznamenané výrazné komplikace. Všichni nakažení se léčili doma. Podle bretaňské regionální zdravotní agentury ARS se zdá, že tento druh koronaviru nepředstavuje vážné nebezpečí.
Pracovníci agentury prý provedli dalších 500 testů u lidí, se kterými mohli nakažení přijít do styku. U nikoho dalšího se onemocnění neobjevilo. Poslední případ byl zachycený 26. října. Podle tiskové zprávy ARS se u tohoto typu koronaviru nejedná o nějakou novou variantu, jak zněly původní informace. Jde prý o mutaci, která je u tohoto viru obvyklá. Těch údajně může být vytvořeno tisíce druhů.
Stále se může vytvořit jiná varianta
Francouzský profesor Cyrille Cohen z Bar-Ilanovy univerzity tvrdí, že se ale tato mutace chová jinak, než je běžné, a může mít proto i některé vlastní symptomy. Otázkou je, jak může být tento konkrétní druh koronaviru infekční a jak se může šířit. Právě to je záludnost onemocněné covid-19. Původní varianta, která se objevila v Číně, se dnes ve světě vlastně nevyskytuje, stejně jako pozdější britská varianta. Nyní převládá varianta delta, která je infekčnější a jiné typy vytlačila. I ta má navíc své podtypy.
Profesor Cohen podle CNN Prima news upozorňuje, že výskyty nových typů nejsou dobrá zpráva. Tento konkrétní pravděpodobně pochází z Afriky. Nové mutace a varianty přitom mají živnou půdu především tam, kde je malá pročkovanost populace a proto se mohou snadněji vytvářet. V afrických zemích je nyní očkováno jen asi šest procent populace. Odborníci proto vyzývají bohaté země, aby vakcíny nehromadily jen pro své občany, ale poskytly je i chudým zemím.