Britové si jako první schválili pilulku pro domácí léčbu covidu. Česko o ní má také zájem

Do konce roku by farmaceutická firma Merck mohla vyrobit 10 milionů dávek antivirotika. Smluvně si lék zajistily vlády po celém světě. Dostupnost preparátu bude zatím omezená.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velká Británie je první zemí na světe, která schválila použití antivirotika molnupiravir pro léčbu covidu-19. Pilulku od americké farmaceutické společnosti Merck & Co lze používat i při domácí léčbě covidu, uvedla agentura AP. Podle výsledků klinických testů snižuje tento lék u nakažených koronavirem riziko hospitalizace a úmrtí nejméně na polovinu. Zájem o lék projevila i Česká republika. Česká republika čeká na schválení preparátu Evropskou lékovou agenturou (EMA).

10 milionů dávek do konce roku

Molnupiravir je dle webu E15 prvním ústně podávaným lékem proti covidu-19. Podle zdravotníků může být užitečný zejména pro lidi, kteří se nemohou proti covidu-19 očkovat. „Dnešek je pro naši zemi historickým dnem, protože Spojené království je první zemí na světě, která schválila antivirotikum, jež se dá pro léčbu covidu-19 použít doma,“ uvedl britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. Pro Spojené království úřady podle říjnového vyjádření zajistily 480 tisíc dávek preparátu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Molnupiravir

Společnost Merck uvedla, že do konce roku by mohla vyrobit deset milionů dávek antivirotika. Smluvně si lék předem zajistily vlády po celém světě. Dostupnost tak bude zatím omezená. O schválení molnupiraviru rozhoduje i Evropská agentura pro léčivé přípravky a americké úřady. Na schválení evropskou agenturou čeká i Česko. „Vývoj léčivých přípravků je dynamický, pokud se objeví nový lék, tak jsme připraveni ho také objednat,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

EMA dá stanovisko možná už letos

Společnost nezveřejnila podrobnosti o vedlejších účincích léku. Jen uvedla, že při testování byly podobné u lidí, kteří dostávali lék i u těch, kteří měli placebo. „Molnupiravir vypadá opravdu zajímavě, protože to je pilulka. A to znamená, že se bude snáz používat v komunitách a snáz se dostane k pacientům, kteří ho potřebují. Proto jsme začali s jeho průběžným posuzováním a doufáme, že bude hotové co nejdřív. Na začátku příštího roku, nebo dokonce koncem tohohle roku,“ řekl ČT Marco Cavaleri z Evropské lékové agentury.

Merck vyrábí lék společně s firmou Ridgeback Biotherapeutics. Licenci na molnupiravir je připravená poskytnout i dalším producentům. Antivirotikum je určeno pro dospělé nad 18 let. V budoucnu by mohlo významně pomoci zejména nemocným v chudších zemích světa, které mají kvůli nedostatku vakcín malý podíl očkovaných, uvedla AP. Lék se v těle nakažených lidí zaměřuje na enzym, který koronavirus používá ke své reprodukci, a vkládá do jeho genetického kódu chyby, které zpomalují jeho schopnost šířit se.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články