Kněze Halíka rozzlobilo prezidentovo nařčení. Lživě mě obvinil jako Peroutku, uvedl

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že někteří lidé jsou hluboce zklamáni jeho zlepšujícím se zdravotním stavem. „Kněz Tomáš Halík řekl, že bych neměl žít,“ uvedl prezident.

i Zdroj fotografie: Center for the Study of Europe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Prezident Miloš Zeman poprvé od převozu do střešovické nemocnice promluvil k veřejnosti. Řekl, že plánuje premiérem jmenovat Petra Fialu z ODS. Zároveň se ostře opřel do lidí, kteří se během Zemanovy hospitalizace vyjadřovali k jeho zdravotnímu stavu. V rozhovoru pro Frekvenci 1 prezident v pátek prohlásil, že o něm katolický kněz Tomáš Halík řekl, že by Zeman „neměl žít a že by bylo lépe, kdyby nežil“. Halík se proti tomu ohradil s tím, že nic takového neřekl.

Bylo by lépe, kdybych nežil

K dotazu na předběžná jednání o možné aktivaci článku 66 Ústavy, který by zbavil prezidenta pravomocí, Zeman řekl, že někteří lidé jsou hluboce zklamáni jeho zlepšujícím se zdravotním stavem. „Lidská nenávist je téměř nekonečná, alespoň u některých osob. Tak například veřejně prohlásil katolický kněz Tomáš Halík, že bych neměl žít, že by bylo lépe, kdybych nežil. Inu, typický katolický kněz,“ řekl v rozhovoru pro rádio Zeman.

iZdroj fotografie: Miloš Zeman – prezident České republiky / Facebook
Miloš Zeman

Na mysli měl zřejmě vyjádření Halíka ze 7.října pro CNN Prima News, kde uvedl, že prezident je závislý na alkoholu a nikotinu. „Mám pocit, že Zeman už zesnul, ale jeho okolí mu to ještě neřeklo. O jeho zdravotním stavu vypovídá mnoho věcí. Byl jsem řadu let psychoterapeut alkoholiků a narkomanů, znám tento typ lidí a vím, co s nimi dělá závislost. Prezident je závislý na drogách typu alkoholu a nikotinu. Chování a vulgarity ukazují osobnost narušenou vlivy alkoholu a nikotinu,“ prohlásil.

Žalobu kněz nyní nezvažuje

Reakce kněze na sebe nenechala dlouho čekat. Tomáš Halík se vůči slovům prezidenta ohradil s tím, že nic takového nikdy neřekl. „Slova, která mi Miloš Zeman připsal, jsem nikdy nepoužil. Prezident mne zcela lživě obvinil a pokusil se poškodit mou čest stejně jako v případu útoku na Ferdinanda Peroutku,“ napsal na svém webu Halík. Současně dodal, že vzhledem ke zdravotnímu stavu prezidenta Zemana nyní nezvažuje podání žaloby.

Za výroky o Peroutkovi se v pátek Česko muselo omluvit. Ministerstvo financí se jménem České republiky omluvilo vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky, které prezident Zeman pronesl v lednu 2015. Městský soud v Praze ministerstvu loni v červenci uložil, aby se Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její dědeček byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Rozsudek v půlce října potvrdil Nejvyšší soud.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články