Zálohy za energii se mají pro klienty dodavatele poslední instance v listopadu snížit o polovinu, řekl ministr Havlíček

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) usiluje společně s Energetickým regulačním úřadem o výrazné snížení záloh za energie pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI).

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Zálohy za energie pro klienty v režimu dodavatele poslední instance by se měli v listopadu snížit o 50 % z původně vyměřené zálohy, v prosinci o 40 %. Pro další měsíce by pak platila plná výše záloh. MPO teď dolaďuje s Energetickým regulačním úřadem a dodavateli poslední instance, jakým způsobem to bude provedeno. Podle šéfa resortu Karla Havlíčka (ANO) by mělo být konečné stanovisko známo ve středu, uvedl server iRozhlas.

Následovat bude sociální pomoc

Jednou z možností je memorandum s dodavateli poslední instance. Šlo by o nelegislativní variantu, která by byla velmi rychlá. Další verzí je snížení záloh na základě vyhlášky. Tu by musel připravit Energetický regulační úřad. Říjnové vysoké zálohy lidé ovšem zaplatit musí. Podle Havlíčka už je není možné vyřešit. V úvahu nepřipadá ani možnost, že by dodavatel platby klientům vrátil zpětně, protože by to způsobilo zmatek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snížení záloh v listopadu a prosinci má lidem podle ministra průmyslu získat čas. „Lidé budou mít šanci zaprvé přejít (k jiné firmě) a za další se případně připravit v horizontu třeba dvou měsíců na to, aby zaplatili částku, která bude vyúčtovaná,“ řekl Havlíček. Zároveň dodal, že v mezidobí se musí nastartovat také nutná sociální pomoc, která je jedinou možností, jak situaci vyřešit. Rozhodnutí o snížení záloh by mělo být schváleno do 15. listopadu.

Havlíček podal trestní oznámení

ČEZ tento týden rozeslal klientům, kteří jsou v režimu dodavatele poslední instance, rozpisy záloh. Jejich průměrná výše na nejběžnějších sazbách jako D02 činí 1700 korun měsíčně. Klienti přecházejí z DPI na fixované produkty ČEZ. Ve stejné sazbě mohou za elektřinu ušetřit na zálohách až 400 korun měsíčně. Navíc společnost posunula splatnost záloh až na konec listopadu.

iZdroj fotografie: Uživatel VitVit / Creative Commons / CC BY-SA

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček mimoto v úterý podle Deníku oznámil, že na společnost Bohemia Energy podal trestní oznámení z důvodného podezření ze spáchání trestného činu proti majetku. Zhruba 900 tisíc bývalých klientů této společnosti skončilo, po říjnovém oznámení o ukončení dodávek elektřiny a plynu, v režimu dodavatele poslední instance. Svou činnost v závěsu ukončila také firma A-PLUS Energie obchodní, která má 150 odběrných míst a firma Kolibřík energie s 28 000 klienty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články