To, že současná inflace je důsledkem covidové situace, už několikrát zaznělo. Jde údajně o novou ideologii, která vede k omezování svobody a k manipulaci s masami.
Je o tom přesvědčen Miroslav Ševčík, proděkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Souhlasí s ním i další odborníci. Ševčík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, co by mohlo v současné ekonomické situaci pomoci. Změnit by se měly také tlaky Evropské unie v souvislostí se Zelenou dohodou.
Existenční problémy hrozí úplně všem
Podle Ševčíka muže za prudké zdražování jen a pouze covid-19,: „Jsem rád, že jsem měl možnost jako jeden z prvních říct, že to, co politici říkali, je hloupost. Nejedná se o žádnou Babišovu inflaci, dokonce se nebude jednat ani o Fialovu inflaci. Je to důsledek covidismu. Vede to k přerozdělování bohatství. Jde o útok na soukromé a možná později i osobní vlastnictví. Je to omezování individuální svobody a jde o manipulaci a snahu ovládnout velké masy obyvatelstva,“ uvedl.
Vliv na růst cen mají podle Ševčíka také tlaky EU, především v souvislosti s tzv. Zelenou dohodou, která v současné době způsobuje energetickou krizi. Další problém vidí v kvantitativním uvolňování peněz ze strany Evropské centrální banky a v naprosto nezodpovědné politice v měnové oblasti právě od těchto měnových autorit. Kvůli růstu cen se podle Ševčíka dostane velká část domácností do existenčních problémů. „Určitě to hrozí všem. Reálné příjmy klesají a bohužel budou klesat i důchodcům,“ dodal.
Lockdowny jsou k ničemu, jen ruinují ekonomiku
Ševčík je přesvědčen, že je potřeba zabránit jakýmkoliv dalším lockdownům, podle něj nikomu nepomohou: „Neléčí nemocné, ani nepomohou zdravým a zničí ekonomiku ještě více, než ji ničí teď,“ vysvětluje. Že má pandemie na inflaci vliv, potvrzují také další ekonomové, jako například server Echo24. Podle nich je ale souvislost s konkrétními protipandemickými opatřeními, nikoliv s ideologií. Ve zbytku roku by podle odhadů mohlo tempo zdražování slábnout.
Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, dodává: „Inflace v příštích měsících zpomalí z titulu snížení DPH na energie,“ uvedl s tím, že půjde pouze o jednorázový vliv nižších daní. „Bez něho by inflace mířila k sedmi procentům.“ Zatím podle něj není jisté, jak se tempo růstu cen bude vyvíjet na začátku roku 2022: „Meziroční růst cen bude výraznější a patrně nad sedmiprocentní hranicí. Ve druhé polovině roku začne inflace zpomalovat, do konce roku se pravděpodobně nedostane pod tři procenta.“