Čeká nás další zdražování. Ceny půjdou podle odborníků nahoru u energií a potravin

V listopadu míra inflace vzrostla o šest procent. Ekonomové upozorňují, že v lednu může dosáhnout až deseti procent a růst bude celou zimu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ceny energií a s tím i ceny potravin rostou v posledních měsících velmi razantně. A v příštím roce má tento trend pokračovat. Jak informuje Nova domácnosti zažijí největší cenový šok v lednu. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy totiž velcí dodavatelé energií navýší ceníky právě od nového roku. „Zároveň předpokládám, že česká vláda zruší tu nulovou sazbu DPH na energie, což je další procento inflace,“ dodal.

Leden bude pro domácnosti náročný

V listopadu činila míra inflace šest procent, v lednu tak podle Prouzy může dosáhnout až na procent osm. Zároveň upozorňuje, že zvýšení cen se bude týkat úplně všeho. Inflaci navíc může ještě zvýšit tendence lidí více utrácet poté, co se jim zvýší mzdy. Nejhorší odhady ukazují, že by v lednu mohly ceny spotřebního zboží vzrůst až o deset procent. Takovou predikci považuje člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub za příliš varovnou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchodkyně

Jistotou ale podle něj zůstává, že inflace přesáhne v prvním měsíci roku 2022 sedm procent. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka iniciativy KoroNERV Helena Horská v České televizi odhadla, že nejvíce se ceny zvýší během zimních měsíců. Pak by už podle ní k nárůstům cen energií a ropy nemělo docházet. Zároveň ale Horská upozorňuje, že bude také záležet, jaké kroky učiní Česká národní banka a vláda.

ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokové sazby

Snižování inflace v druhém pololetí příštího roku očekává také centrální banka. Ke dvěma procentům by se měla vrátit někdy začátkem roku 2023. Česká národní banka podle jednoho z jejich sedmi členů Bankovní rady Holuba to hodlá podpořit. „ČNB chce pokračovat v nadstandardních krocích při zvyšování úrokových sazeb během prosince a ledna, aby tím vyslala signál, že takto vysoká inflace tu nezůstane „navěky věků“,“ prohlásil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mince

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Prouza očekává návrat inflace ke dvěma procentům do konce roku 2023. Trend růstu úrokových sazeb České národní banky tak má ještě pokračovat. Neutrální úrovně, která je kolem tří procent, totiž ještě nebylo dosaženo. Holub nevyloučil ani možnost, že základní úroková sazba, která ovlivňuje úročení komerčních úvěrů, bude mezi 3,5 až 4 procenty. A to v období během jara. Aktuálně je základní úroková sazba České národní banky 2,75 procenta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články