Italské večírky, na kterých se účastníci mohou schválně nakazit covidem. Věc prošetřuje italská prokuratura

Lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat proti covidu, vymysleli způsob, jak si i přesto pořídit doklad o bezinfekčnosti – nechají se dobrovolně nakazit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celou věc už prošetřuje prokuratura v italském Bolzanu. Na soukromých večírcích se mohou odpůrci očkování dobrovolně nakazit covidem a získají tak doklad o tom, že nemoc prodělali. O tomto fenoménu informovaly lékařské úřady v Jižním Tyrolsku, kde se těchto akcí mají účastnit především mladí lidé. Má to ovšem i stinné stránky, několik účastníků totiž skončilo na JIP. Informoval o tom server TN.

Z riskantních večírků skončilo několik lidí na JIP

Lékaři si myslí, že se lidé chtějí nakazit proto, aby získali protilátky a potvrzení do covidového certifikátu. To stejně jako u nás platí po dobu 180 dní od uzdravení z nemoci. Dalšími možnostmi bezinfekčnosti je očkování nebo negativní test na covid. Certifikát je v Itálii potřebný mimo jiné pro vstup na pracoviště, do barů nebo do posiloven. Lékařské úřady už evidují desítky případů, kdy se lidé právě na těchto večírcích opravdu nakazili. Další informace naleznete například na webu Daily Beast.

iPortrait of happy friends dancing at party

Podle jihotyrolského zástupce regionálního koordinátora reakce na epidemii covidu-19 Patricka Franzoniho je to, že se člověk takto nakazí, téměř stoprocentní: „V uzavřené místnosti, kde je pozitivní osoba s variantou koronaviru delta, se lehce nakazí pět až deset lidí,“ uvedl. O dobrovolný přenos nákazy mají podle expertů zájem většinou mladší ročníky, které tomu, jak je covid nebezpečný, stále nevěří.

Itálie zavedla další zpřísnění pro neočkované

Stejně jako jinde na světě, jsou někteří lidé přesvědčeni, že covid není taková hrozba, jak odborníci tvrdí. „Mnozí si myslí, že je to jen chřipka. Ale popravdě řečeno dopady mohou být dlouhodobé a mladí také mohou skončit v nemocnici,“ říká k tomu Franzoni. Úřady v Jižním Tyrolsku evidují mezi obyvateli velmi malý zájem o očkování. V regionu na hranici s Rakouskem je o více než deset procentních bodů nižší než ve zbytku Itálie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testy na covid-19

Italská vláda ve středu schválila další zpřísnění pravidel pro neočkované. Kromě takzvaného zeleného pasu vznikne ještě super zelený pas, který lidem očkovaným nebo po prodělání covidu umožní vstup do vnitřních prostor restaurací, kin nebo diskoték. Certifikát, který bude získaný jen na základě negativního testu, bude možné použít na veřejnou dopravu a do zaměstnání. Nová pravidla mají platit zatím od 6. prosince do 15. ledna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články