Izrael reaguje na omikron. Jako první na světě začne očkovat čtvrtou dávkou. Třetí dávka prý neposkytuje dostatečnou imunitu

Data z Izraele ukazují, že třetí dávka u některých skupin lidí po čase neposkytuje dostatečnou ochranu proti koronaviru. Zavedou čtvrtou dávku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mutace omikron, vzhledem k vysoké nakažlivosti, je v centru pozornosti všech odborníků. Státy se připravují na černé scénáře a na skokový nárůst nakažených a hospitalizovaných. Podle serveru iROZHLAS premiér Bennett varoval Izrael před pátou vlnou. Očekává ji v řádech týdnů a vláda na to reaguje opatřeními.

Třetí dávka nestačí

Očkování Izraele čtvrtou dávkou oznámil ministr zdravotnictví Nican Horovic a informaci přinesl server iROZHLAS. Jako první dostanou čtvrtou dávku lidé nad 60 let, zdravotníci a rizikové skupiny obyvatel. Izrael bude posilující čtvrtou dávku dávat jako první na světě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Opatření však ještě neposvětil hlavní koordinátor Nachman Aš. Podle Horovice je však otázkou času a Aš prý očkování schválí. Podle údajů třetí dávka přestává být účinná již po čtyřech měsících. „Modlím se za to, aby omikron byl méně agresivní, nejvíce chráněni musí být ohrožené skupiny,“ uvedl ministr. Experti přitom ještě v polovině prosince vládě nedoporučili aplikovat čtvrtou dávku očkování.

Brazílie i Chile

Izrael však není jedinou zemí, která bude očkovat čtvrtou dávkou. Další zemí by měla být Brazílie. Tamní ministerstvo zdravotnictví doporučuje čtvrtou dávku po čtyřech měsících. Dostat ji mají ti, kteří mají vážné poruchy imunitního systému. Očkování bylo schváleno minulý týden.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Čtvrtou dávku bude aplikovat také Chile. Dostat ji mají, podobně jako v Izraeli, senioři, zdravotníci a lidé s chronickým onemocněním. V Chile začnou očkovat od 15. února. Aktuálně je zde plně naočkováno necelých 90 % obyvatel a 56 % dostalo již třetí dávku. V Izraeli je plně očkováno přes 60 % lidí a třetí dávku má už 45 % z nich.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články