„Jedná se s námi jako se stádem! Nosit roušky je dehonestující,“ rozčiluje se biochemik Hostomský

Pandemii podle odborníků ukončí až celosvětová proočkovanost. V Česku má ukončenou vakcinaci 62 procent populace. Kvůli covidu-19 zemřelo v zemi 36 255 lidí.

i Zdroj fotografie: IOCB Prague / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Epidemie koronaviru sice už několik týdnů postupně brzdí, další nápor ale zdravotníci předpovídají na druhou polovinu ledna. Zaútočit na Česko má masivně nakažlivější varianta omikron, která postupně vytlačuje dosud převládající deltu. Odborníci se neshodnou, zda letos epidemie natolik zeslábne, že už nebude třeba nosit roušky a respirátory. Každý den se podle nich objevují nové formy viru, které mohou být nebezpečnější, než ty dosavadní. Cestou jak se dostat z pandemie je vakcinace.

Dají si roušku ze solidarity

Nosit respirátory je dosud povinné třeba ve veřejné dopravě, na úřadech nebo v obchodech. Jak to bude v roce 2022? „V rizikových prostorech roušky nesundáme. Budeme je nosit zase méně v létě, ale v zimě naopak,“ cituje epidemiologa Petra Smejkala CNN Prima News. Dlouhodobý kritik nošení roušek biochemik Zdeněk Hostomský věří, že roušky nebudou v právě začínajícím roce už třeba a osobně by chtěl, aby se mohly nosit dobrovolně.

 „Doufám, že je sundáme, a bude to na dobrovolném uvážení. Třeba jako v jihovýchodní Asii,“ řekl s tím, že lidé se tam chovají zodpovědně. „Tam je kultura, že pokud se nákazy bojíte vy sám, tak si roušku radši nandáte. Stejně tak v případě, když se necítíte dobře a občas kýchnete. To si dáte roušku ze solidarity,“ dodal biochemik. „Povinné nošení roušek je pro nás dehonestující, jedná se s námi jako se stádem. Roušky budou méně a méně nutné,“ rozčílil se Hostomský.

Přijdou další mutace

Začátkem roku čeká Česko vlna koronavirových nákaz omikronem. Ten je nakažlivější, ale neměl by způsobovat tak těžký průběh nemoci jako dosud převládající delta. „Nástup bude silný a v lednu očekávám velkou vlnu. Ale mějme důvěru ve vědu. Novým faktorem budou v roce 2022 léky speciálně vypracované proti různým variantám. V druhé polovině roku 2022 se ale budeme bát forem viru, které budou rezistentní na schválená léčiva,“ myslí si biochemik. Podle Smejkala však není čas se extrémně strachovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Podle odborníků se virus v čase mění. „Další formy se objevují denně, virus se neustále mění. My se ale bojíme těch, které mění dynamiku pandemie větší nakažlivostí nebo smrtností. Nikdy nemůžeme říct, že už žádná mutace nepřijde,“ uvedl epidemiolog Smejkal. Pandemii podle něj ukončí zejména proočkování celého světa. Jenže třeba v Africe nebo Jižní Americe je velmi nízké. V Česku má podle údajů ministerstva zdravotnictví ukončené očkování zhruba 62 procent populace. Kvůli covidu-19 zemřelo v zemi 36 255 lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články