Každé čtvrté dítě prodělalo covid. Očkovaných dětí od 5 do 11 let jsou jenom 4 procenta

Vakcíny pro děti jsou v Česku již měsíc. Dětí je v tuzemsku zatím však pouze čtyři procenta. Navíc to vypadá, že zájem spíše klesá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rodiče českých dětí ve věku od 5 do 11 let nechali naočkovat asi jen 4 procenta z nich. Vakcíny „pro nejmenší“ přitom do tuzemska dorazily již před měsícem. Od té doby lékaři podali asi 33 500 dávek, třetinu z nich v Praze. Podle ministerstva zdravotnictví Válka asi šest tisíc dětí, již absolvovalo aplikaci druhé dávky vakcíny.

Skoro půl milionu nakažených dětí

Momentálně se mohou v tuzemsku proti covidu-19 nechat očkovat všichni lidé starší 5 let. Již očkováno nebo k očkování přihlášeno je asi 65 procent populace. V rámci evropských států je Česko v očkování zhruba v polovině. Větší podíl očkovaných má většina zemí západní, severní i jižní Evropy. Odborníci připomínají, že ani pro děti nemusí být covid vždy nemoc s mírným průběhem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě v nemocnici

Podle dostupných informací se v České republice nakazilo přes 400 tisíc dětí do čtrnácti let. Pozitivní tak bylo každé čtvrté dítě. Zhruba 1700 dětí od narození do 14 let bylo hospitalizováno, šest z nich bohužel zemřelo. Dalších asi 250 dětí evidují lékaři od začátku pandemie s takzvaným postcovidovým syndromem (PIMS). Tento multisystémový zánět se objevuje dva až čtyři týdny po prodělaní nemoci. Hospitalizace je u tohoto syndromu častá, uvedl server iDNES.

Téměř osmdesát očkovacích míst

K již očkovaným dětem má dalších asi 9400 rezervovaný termín. Zbytek, tedy zhruba 4900 je registrováno a na termín čeká. Přibližně třetina ze všech dětských vakcín bylo aplikováno v Praze. V ostatních krajích se očkovalo výrazně méně. Děti očkuje 78 očkovacích míst a část dětských praktických lékařů. V Praze je takových očkovacích míst jedenáct. Na většině musí rodiče děti předem k očkování registrovat, aby byla zajištěna přítomnost pediatra.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování dítěte

„Máme aktuálně naplněnou kapacitu očkovacího místa. Pár volných míst je poslední týden v lednu. Rezervace otevíráme vždy na příští čtyři týdny,“ citovaly SeznamZprávy mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlínu Dankovou. Ta navíc dodala, že děti tam očkují každý den, registrovat se mohou i děti samoplátců z ciziny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články