Když vidíte, že vám v nemocnici umírá třicetiletá maminka, tak byste to všechno zavřel a naočkoval, říká primář covidového oddělení. Co všechno už si od neočkovaných vyslechl?

Nad rozhodnutím nového kabinetu Petra Fialy, který odmítá povinnou vakcinaci proti covidu-19, sokolovský primář Martin Straka kroutí hlavou. Zavedl by ji pro všechny.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nápor na zdravotnická zařízení neochabl, přestože epidemie koronaviru v Česku slábne. Podle dat ministerstva zdravotnictví je hospitalizovaných 5431 pacientů s covidem-19, v těžkém stavu je 885 z nich. S koronavirem v Česku zemřelo 35 046 lidí. Zdravotníci jsou unavení a naštvaní. Primář interního a  covidového oddělení sokolovské nemocnice Martin Straka by dokonce byl striktnější v případě povinného očkování, než bývalá vláda Andreje Babiše.

Zavedl by povinné očkování obecně

Primář kroutí hlavou nad rozhodnutím nového kabinetu Petra Fialy, který chce lidi přesvědčovat, aby se nechali očkovat, a povinnou vakcinaci odmítá. „Přijde mi divná taktika nastupující vlády, že ty lidi prostě přesvědčíme. Jako, že by se zrovna o tohle Babiš s Vojtěchem nesnažili, to se asi říct nedá. Tady se vždycky někdo použil jako expert. Pak raději odešel, než aby poslouchal to řvaní. Proto se to nikdy nepovedlo,“ cituje šéfa sokolovského covidového oddělení Straku Blesk.

Pro některé profesní skupiny a seniory nad šedesát let povinné očkování zavádí vyhláška ministerstva zdravotnictví od března. „Když stojíte na druhé straně a vidíte, že vám v nemocnici umírá třicetiletá maminka, tak byste to všechno zavřel a naočkoval. Potkávám spoustu starých lidí, kteří se nenechají naočkovat jen proto, že jim to vymlouvají jejich děti. A už jsem pár takových viděl zemřít, pokračoval primář. „V životě by mě nenapadlo, že budu souhlasit s ministrem Vojtěchem. Já bych povinné očkování zavedl víceméně obecně,“ prohlásil Straka.

Jde o epidemii neočkovaných 

S prohlášením exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha z konce října, že současná vlna epidemie je epidemií neočkovaných primář souhlasí. „O tom, že jde o epidemii neočkovaných, není žádná diskuse. V těch špitálech vám to potvrdí každý. Očkování vás ochrání a tečka. Vadí mi, jak se k tomu vyjadřuje řada extrémních lidí. U nás bohužel podobní lidé mají publikum. Tahle tradice těchto lidí byla veliká už před covidem. Maminky, které odmítají děti očkovat a covid tohle podhoubí jen přiživil,“ řekl Straka. Pandemie by se podle něho měla řešit direktivně.

Dokončené očkování proti covidu-19 má v Česku zhruba 82 procent lidí starších 60 let. Neočkovaných je v této věkové kategorii skoro půl milionu lidí. Z profesních skupin jsou nejvíce očkovaní vojáci a lékaři, nejméně pracovníci sociálních služeb. Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že nová vláda upraví vyhlášku k povinnému očkování proti koronaviru. Nesouhlasí s povinnou vakcinací podle věku. Česká vakcinologická společnost dokonce podporuje povinné očkování pro všechny nad 18 let, jako to plánuje třeba Rakousko nebo Německo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články