Rozjelo se nové kolo kompenzací pro živnostníky a dohodáře. Víme, jak si o ně zažádat

Kompenzační bonus je jedna z prvních pomocí ze strany státu, pro ty, kteří museli kvůli vládním nařízením omezit podnikání. Stát už vyplatil zhruba 43,5 miliardy korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nové kolo kompenzačních bonusů pro podnikatele, kteří kvůli vládním opatřením v souvislosti s pandemií covid-19 museli omezit své podnikání, se rozjelo. Finanční správa na Twitteru informovala, že zatím vyplatila téměř 10 tisíc žádostí za zhruba 335 milionů korun. Podnikatelé mohou žádat až o 40 tisíc korun v rámci prvního období od 22. listopadu do 31. prosince 2021 a pak ještě za leden 2022 o 31 tisíc korun. Žádosti o prosincovou kompenzaci mohou posílat až do 1. března a o lednovou do 1. dubna.

Kdo má nárok a jak žádat

Nárok na kompenzace mají OSVČ, společníci malých s.r.o., lidé pracující na DPP a DPČ. Dále ti, jejichž tržby poklesly o 30 % oproti srovnávacímu období i podnikatelé, kteří museli být doma s dítětem, protože došlo k uzavření školy. Také na něj mají nárok sezónní podnikatelé, například vlekaři. Žádat mohou o bonus za období od 22. listopadu až 31. prosince 2021 a leden 2022. Bonus činí 1000 korun na den pro OSVČ nebo společníka malé s. r. o., pro dohodáře je to 500 korun na den.

Srovnávací období je pro většinu podnikatelů červen až říjen 2021. Žadatelé si mohou z tohoto období vybrat tři po sobě jdoucí měsíce podle vlastní úvahy. Tržby za tři měsíce se zprůměrují a tento průměr se porovná s prosincem 2021. Pokud zaznamenají pokles, budou moci žádat. U sezónních podnikatelů je srovnávacím obdobím listopad 2019, prosinec 2019, leden 2020, únor 2020 a březen 2020. I ti vyberou tři měsíce, a pokud mají pokles alespoň 30 %, mohou žádat.

Další pomoc státu

O kompenzaci mohou podnikatelé žádat od začátku ledna prostřednictvím elektronické žádosti na webu finanční správy. Vyplněnou a podepsanou žádost mohou podat e-mailem, datovou schránkou, poštou či osobně na podatelně finančního úřadu. Kompenzační bonus je možné kombinovat s další podporou od státu, například s programem Antivirus B ministerstva práce a sociálních věcí, nebo s programy ministerstva průmyslu a obchodu.

iZdroj fotografie: Michal Reiter / Creative Commons / CC BY-SA
Zbyněk Stanjura

Stát už na kompenzacích vyplatil zhruba 43,5 miliardy korun. „Obecně musí platit princip, že když stát omezí nebo zakáže nějaké podnikání, tak musí kompenzovat ztráty, které z jeho rozhodnutí těmto podnikatelům vznikají. Nový zákon o kompenzačním bonusu jsme upravili především tak, abychom odstranili zákaz souběhu s ostatními covidovými programy,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura s tím, že kompenzační bonus považuje za funkční a osvědčený nástroj vládní pomoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články