Evropa se může odstřihnout od energetické závislosti na Rusku. Pomoc přichází z USA

Spojené státy navýší dodávky zkapalněného plynu do Evropy. Společnosti z USA mohou také nahradit Rusko v dodávkách jaderného paliva.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu země EU intenzivně řeší, jak se vymanit z energetické závislosti na Rusku. Jak informuje server iRozhlas, v souvislosti s tím proběhlo tento týden také jednání v Praze. Do české metropole dorazili zástupci amerického jaderného průmyslu, a také náměstek americké ministryně pro energetiku David Turk. Česko je závislé na dodávkách paliva pro jaderné elektrárny od ruské společnosti TVEL. Změna brzy může nastat u elektrárny Temelín, kde už probíhá tendr na nového dodavatele, kterého by měl ČEZ oznámit během několika týdnů.

O dodávky do Dukovan je zájem

V elektrárně Dukovany se ale používá palivo VVER 440, které vyrábějí jen Rusové. Dřívějším dodavatelem Dukovan ale byla americká společnost Westinghouse, která by mohla výrobu obnovit. To potvrdil v Praze také náměstek amerického ministerstva pro energetiku David Turk. Zájem o dodávky paliva má i sama společnost. Jak upozornil její obchodní ředitel David Durham, společnost ale musí získat licenci pro takový druh paliva. Jaderná elektrárna Dukovany má aktuálně zásobu paliva ještě na tři a půl roku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderná elektrárna Dukovany

Americká společnost Westinghouse se uchází také o stavbu nového bloku v Dukovanech. Nedávno spuštěný tendr byl také předmětem jednání v Praze. Kromě Westinghouse o dostavbu Dukovan usiluje i francouzská EDF a jihokorejská KHNP. Američané by navíc podle náměstka amerického ministerstva pro energetiku Česku rádi nabídli malé modulární reaktory.Se mnou do Česka přijelo několik společností, které pracují na skutečně nejmodernějších technologiích,“ uvedl Turk. Ten také potvrdil, že USA jsou schopny zvýšit dodávky zkapalněného plynu do Evropy.

Putin komplikuje situaci

Šéf Bílého domu Joe Biden už minulý týden v Bruselu slíbil, že letos USA do Evropy dodají o zhruba 15 miliard kubíků zkapalněného plynu navíc. A to ke stávajícím dodávkám o objemu 22 miliard kubíků. Jako za zvládnutelné množství to označil v Praze také Turk. Upozornil přitom ale na určitá omezení. Problémem je podle něj infrastruktura. „A to na straně exportu i importu. To je nyní naše hlavní omezení importu,“ vysvětlil. V Evropě funguje zhruba třicet terminálů na LNG, což ale není pro plánované navýšení dodávek dostatečné.

iZdroj fotografie: Flickr
Vladimir Putin

Evropská snaha oprostit se od energetické závislosti na Rusku přichází ale možná už pozdě. Jak informuje ČTK, ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého se bude od pátku platit za ruský plyn v rublech. V případě neakceptování takového rozhodnutí, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Francie, Německo a Rakousko už takový krok odmítly a označily to za politické vydírání. V případě zastavení dodávek plynu z Ruska vznikne problém v celé Evropě. Na starém kontinentu zajišťují ruské dodávky 44 procent spotřeby plynu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články