Sankce na Rusko zdaleka nefungují tak, jak si Západ myslí. Putin je totiž hravě obchází

Protiruské sankce uvalené Evropskou unií jsou sice velmi přísné, přesto se je daří některým obcházet. Společnosti s ruskou stopou jsou i v Česku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ani po více než sedmi měsících války na Ukrajině Západ ve svém přísném přístupu vůči Rusku nepřestává. Jak informuje web ČT24, státy Evropské unie dávají dohromady už osmý balík sankcí. Má jít o odpověď na oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Moskva přistoupí k anexi dalších ukrajinských území. Na sankční seznam tak bude připsáno zhruba třicet dalších ruských činitelů a firem, kterým Západ uzavře dveře. Alespoň oficiálně. Podle analytiků společnosti Datlab se totiž daří Rusům úspěšně sankce obcházet.

Strabag má dál lukrativní zakázky

„Nevypadá to, že by se firmám, které ještě donedávna byly napojené na Rusko, snížil objem veřejných peněz, který jim teče,“ uvedl Jiří Skuhrovec pro server ČT24. Příkladem je společnost Strabag, kterou částečně vlastní ruský miliardář Oleg Děripaska. Firma dál dostává zakázky, a tak se stále zvyšuje i příjem vlivného Rusa. Jak připomíná web ČT24, Strabag v Česku vyhrál tendr na výstavbu úseku metra D v Praze. Ministr dopravy Martin Kupka tvrdí, že české zastoupení Strabagu potvrdilo, že Děripaska se na rozhodování nepodílí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rakouský stavební gigant Strabag je od zahájení ruské invaze na Ukrajinu předmětem zájmu řady západních zemí

Skutečnost ale může být naprosto odlišná. Mlžení a utajování jakoby k Rusům patřilo. V Česku funguje několik společností, které se tváří, že nemají s Moskvou nic společného. Bližší zkoumání ale ukazuje něco jiného. Řada firem je napsaná na nastrčené osoby, případně mají sídlo v daňových rájích, upozorňuje web ČT24. V Česku jde například o realitní společnost Grilan, která je provázaná s bývalým ředitelem plynárenské společnosti Ural Sergaz Kozujušinem. Ani v jiných ohledech na první pohled přísné západní sankce nefungují.

Kabajevová dlouho mimo sankce

Jak připomíná web Seznam Zprávy, všichni očekávali, že po odstřihnutí Ruska od platebního systému Swift, nastane kolaps ruské ekonomiky. Nic takového se ale nestalo. Důvodem, proč se stále drží může být i fakt, že omezením zahraničního obchodu se více rozjel ten domácí. Peníze tak ze země neodcházejí. Vlivní Rusové proto nemusí ani výrazně tlačit na Kreml, aby válku na Ukrajině ukončil, protože jim to výrazně neničí byznys. Naopak spíš našli způsoby, jak to vše výhodně obcházet.

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Vladimir Putin a Alina Kabajevová

Odborníci v té souvislosti upozorňují, že není nutné přicházet se stále novými sankcemi, ale naopak se naučit ty stávající vymáhat. Často západní politici zapomněli na blízké osoby, na které jsou majetky vlivných převáděny. Dlouho tak zůstávala „volná“ i Putinova údajná milenka Alina Kabajevová. EU ji na sankční seznam uvedla až v červnu, USA dokonce až v srpnu. Přitom bývalá gymnastka stojí v čele mediální skupiny NMG, která invazi na Ukrajinu propaguje. Je tak zřejmé, že ruského prezidenta sankce Západu příliš trápit nemusí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články