Konec roku v režii epidemie: 4 lidé u stolu, 50 v restauraci. Pokud jste neprodělali covid-19, nebo nejste očkovaní, máte smůlu

Organizátoři novoročních párty budou muset kontrolovat covidové certifikáty v aplikaci čTečka. Na akce i do restaurací se nedostanou lidé, kteří se prokáží PCR testem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obavy z koronavirové varianty omikron přiměly vládu k zavedení série nových protiepidemických opatření. Od 29. prosince může být na akcích, večírcích nebo silvestrovských oslavách maximálně 50 lidí, kteří se organizátorům prokáží covidovými certifikáty v aplikaci Tečka. U stolu v restauracích mohou od 29. prosince do 2. ledna sedět nejvýše 4 lidé s výjimkou členů jedné domácnosti. Na akce může maximálně 1000 sedících lidí a na ty, kde účastníci nesedí u stolů pouze 100.

Postup podle pandemického zákona

Zároveň se hned po vánočních svátcích 27. prosince otevře očkování pro lidi starší 30 let, kteří chtějí aplikovat třetí posilující dávku po pěti měsících od druhé. V prvních dvou týdnech nového roku se budou žáci, studenti a zaměstnanci škol testovat dvakrát týdně. Nová vláda minulý týden oznámila, že nebude žádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí 25. prosince. „Budeme postupovat na základě pandemického zákona, který umožňuje omezení, která jsme oznámili,“ cituje ministra zdravotnictví Vlastimila Válka iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Škola během covidu

Pětikoaliční vláda rozhodla, že obchody budou na Štědrý den otevřené do 12 hodin a 25. prosince zůstanou zavřené. To zřejmě nebude způsobovat lidem komplikace, protože to není ničím neobvyklé. Epidemie koronaviru v Česku už několik týdnů zpomaluje. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v úterý přibylo 11 825 nakažených, což je zhruba o 4 900 méně než před týdnem. Snižuje se i tlak na nemocnice. Hospitalizovaných s covidem-19 je 4 678 lidí a počet pacientů ve vážném stavu klesnul na 821.

Nová místa na úřadu vlády

Kabinet Petra Fialy také oznámil, že v prvních dvou týdnech v lednu se ve školách bude testovat v pondělí a ve čtvrtek. Dosud se žáci i zaměstnanci základních a středních škol testovali antigenními testy vždy v pondělí. Válek řekl, že na nákup přístrojů na PCR testy půjde 100 miliónů korun. Mutace koronaviru omikron bude podle něj dominovat už kolem poloviny ledna. Další opatření vláda hodlá projednat za týden. Posoudí data o šíření koronaviru z Velké Británie a Dánska.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Nová vláda ČR

Přestože strany pětikoalice kritizovali v minulosti nárůst byrokratického aparátu v době vládnutí kabinetu Andreje Babiše, dohodly se, že na úřadu vlády vznikne 74 nových služebních a pracovních míst. Vláda schválila systemizaci, podle které místa vzniknou kvůli zřízení útvarů pro ministry bez portfeje pro vědu, legislativu a evropské záležitosti. V souvislosti se zřízením nových míst počítá se zvýšením objemu peněz na platy téměř o 43 milionů korun. U řady ministerstev se počítá se změnami v počtu náměstků a s dalším přeskupováním vnitřní organizace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články