Podle nové studie snižují respirátory riziko nákazy skoro na nulu. Důležité ale je, jak je člověk nosí

Mnozí odpůrci protikoronavirových opatření se snaží namítat, že mnohé příkazy nedávají smysl. Roušky a respirátory podle některých prý neumí vir zastavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud lidé budou mít správně nasazené respirátory třídy FFP2 při setkávání se s ostatními, velmi podstatně se sníží riziko nákazy koronavirem. K jednoznačnému závěru ve sporu, zda je nebo není taková ochrana účinná, po dlouhém výzkumu dospěl tým z Institutu Maxe Plancka pro dynamiku a sebeorganizaci v Göttingenu. Naopak rozestupy, a to i třímetrové, podle vědců příliš účinné nejsou.

Rozestup vir za chvíli překoná

„V naší studii jsme zjistili, že riziko nákazy bez nošení masky je enormně vysoké už po několika minutách, a to i na vzdálenost tří metrů, pokud mají nakažené osoby vysokou virovou nálož varianty delta viru SARS-CoV-2,“ citovala Česká televize ředitele Ústavu Maxe Plancka pro dynamiku a sebeorganizaci Eberharda Bodenschatze. Na vzdálenost tří metrů se prý lidé nakazili do pouhých pěti minut.

iZdroj fotografie: Unsplash
Respirátor

Naopak nasazení roušky, a ještě lépe padnoucího respirátoru FFP2, je podle autorů studie neobyčejně efektivní. Pokud osoby takový respirátor mají, je podle studie i na minimální vzdálenost po 20 minutách riziko nákazy menší než jedno promile. I špatně nasazený a netěsnící respirátor je také účinný, i když mnohem méně. Riziko nákazy se v tomto případě zvedne na čtyři procenta. U dobře padnoucí lékařské roušky je riziko přenosu deset procent.

V reálné situaci se vir naředí

Podle Bodenschatze je riziko, že se člověk nakazí v reálné životě, pokud používá respirátor, ještě mnohem nižší. Výzkumníci se zaměřili na situace, kdy je riziko největší, ale v reálné situaci se ještě vzduch s virem unikající zpoza respirátoru naředí. Riziko se tak ještě až stokrát zmenšuje. „Předpokládali jsme to ale proto, že nemůžeme pro všechny situace změřit, kolik dýchacího vzduchu od jednoho nositele masky se dostane k jiné osobě, a protože jsme chtěli riziko vypočítat co nejkonzervativněji,“ řekl.

Zveřejnil(a) Ladislav Kytka dne Pondělí 1. listopadu 2021

Server Seznam zprávy v minulosti upozornil na řadu mýtů, které se o respirátorech dlouhodobě šíří mezi lidmi. Autoři se v nich snaží tvrdit, že dokáží zachytit jen prach a nikoli viry. Dalším oblíbenou nepravdou jsou tvrzení, že viry se v respirátoru mohou množit. Ty ale potřebují k množení živé buňky. Další tvrzení se snaží naznačovat, že při použití respirátorů lidé vdechují velké množství oxidu uhličitého a mohou tak omdlít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články