Lékař Zima: Zdravotní stav prezidenta Zemana se zlepšuje. Byl přeložen na standardní lůžko a může přijímat návštěvy. Jaké schůzky prezidenta čekají?

Není to tak dávno, co se mnozí lidé obávali o život Miloše Zemana, který ležel v těžkém stavu v nemocnici. Lékaři teď řekli, jak na tom prezident aktuálně je.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lékař Tomáš Zima, který je také končícím rektorem Univerzity Karlovy a šéfem Zemanova lékařského konzilia, v pondělí řekl, že stav Zemana je příznivý a zlepšuje se. V nově ustaveném konziliu jsou zástupci různých medicínských odborností, od neurologů, specialistů na činnost jater, transplantace orgánů až po rehabilitační lékaře a chirurgy. Informoval o tom server Novinky.

Babiše prezidentův stav mile překvapil

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici v Praze hospitalizován už déle než měsíc. V pondělí byl přeložen na lůžko dlouhodobé péče, aby mohl začít přijímat návštěvy. Jako první za ním hned večer vyrazil premiér v demisi Andrej Babiš. Po schůzce řekl, že je překvapen, jak se prezidentův zdravotní stav zlepšil a v jak dobré kondici je „Mám z toho velikou radost,““ poznamenal. Zeman ho prý přijal v sedě.

iZdroj fotografie: S vědomím Andreje Babiše / Facebook
Andrej Babiš

Babiš zopakoval, že by bylo neseriózní, pokud by přijal pověření sestavovat vládu. Očekává prý, že prezident jmenuje předsedou nové vlády šéfa ODS Petra Fialu. Další postup podle něj hlava státu oznámí po schůzce s Fialou, která se bude konat ve středu. Premiér dodal, že Zeman „normálně úřaduje“. V pondělí podle něj například podepsal několik zákonů. Jejich schůzka trvala doporučenou půlhodinu.

Zeman přijal i slovenskou prezidentku

V úterý po polední Zemana v nemocnici navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela na návštěvu České republiky, což zdokumentoval například server iDNES. Na schůzku s českou hlavou státu měla stejně jako ostatní návštěvy, podle pravidel, která nastavila nemocnice, půl hodiny. Poté zamířila do Senátu, kde ji předseda české horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil vyznamenal Stříbrnou medailí předsedy Senátu.

iZuzana Čaputová

Fiala za prezidentem zamíří na státní svátek. Zeman ho v úterý pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu a budoucí premiér ho chce seznámit s personálním obsazením vlády. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář už dříve uvedl, že by se prezident rád scházel i s adepty na ministry. Zeman se v nemocnici léčí od 10. října kvůli zhoršení svého chronického onemocnění. Původně byl na klinice intenzivní medicíny. Podle lékařů má chronické jaterní onemocnění. Naznačili, že jde o cirhózu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články