Víkend ve znamení protestů. Lidé vyšli do ulic kvůli povinnému očkování. Na demonstracích promluvili i politici

Demonstrace odpůrců povinného očkování proti covidu-19 proběhly v několika městech. Zúčastnili se jich také hasiči, policisté a zdravotníci.

i Zdroj fotografie: Jan Daněk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V sobotu se nejvíce protestujících lidí sešlo v Brně. Proslov na náměstí sledovalo několik stovek lidí. „Hlavní požadavek je odmítnutí povinného očkování v jakékoliv sféře,“ cituje organizátora demonstrace server CNN Prima NEWS. Odpůrci očkování se sešli v sobotu také v Českých Budějovicích. Atmosféra tohoto protestu byla emotivnější. Lidé v projevech volali i po generální stávce. Předseda strany Svobodní Libor Vondráček vyslovil požadavek směrem k vládě, aby přestala občany třídit do kategorií a všichni měli znovu stejná práva.

Demonstranti požadují zrušení vyhlášky

S tím souhlasili i účastníci demonstrace, kteří jsou jak proti očkování, tak proti diskriminaci lidí bez vakcíny. Demonstrace proti očkování proběhly v sobotu i v dalších českých městech. Na olomouckém náměstí se sešla více než stovka odpůrců vakcíny. V Ústí nad Labem se konal po protestu na Mírovém náměstí také pochod městem. Demonstrujeme proti tomu, aby se zrušila vyhláška, která nás, příslušníky IZS a další bezpečnostní složky ČR, nutí k povinnému očkování,“ vysvětlil jeden z přítomných.

iZdroj fotografie: Pixabay
Protest

Zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu-19 požadovali také účastníci nedělního protestu v Praze. Jak píše Blesk, na Václavském náměstí se sešlo zhruba 3500 lidí. Demonstraci svolala iniciativa Chcípl PES a v proslovech zaznívala nejen kritika vůči vakcínám, ale i k povinnému nošení roušek. Na akci vystoupili i zástupci tzv. Deklarace lékařů, sester, právníků, studentů, členů Integrovaného záchranného systému (IZS), policie nebo armády. Podle signatářů deklarace vakcíny proti covidu-19 nefungují a naopak způsobují vedlejší účinky.

Ministerstvo protesty nepřekvapují

Petici podepsalo na internetu už přes 82 tisíc lidí. Na Václavském náměstí promluvil také lékař a člen Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda. Podle něj o zdraví rozhodují lidé, kteří s pacienty nikdy nepracovali. V té souvislosti uvedl laboratorní vědce, biochemiky nebo statistiky. Demonstranti se následně z Václavského náměstí vydali na pochod. Lidé se státními vlajkami a transparenty prošli přes Můstek a Revoluční ulici k sídlu vlády ve Strakově akademii. Následně namířili na Hradčanské náměstí, kde pochod skončil.

iZdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC BY-SA
Vlastimil Válek

Vyhláška o povinném očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny má začít platit 1. března. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek stále opakuje, že vyhlášku plánuje změnit. Termín si ale dal až v polovině února. Plánované zrušení vyhlášky potvrdil také mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob. „Není zas tak překvapující, že lidé protestují. Mají na to právo, bylo to tak i v minulosti, ale faktem je, že my nechceme povinné plošné očkování. Budeme tuto vyhlášku měnit,“ uvedl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články