Lockdown pravděpodobně není potřeba. Nová mutace má podle odborníků lehčí průběh. Čím vším se omikron liší?

Chování mutace omikron může pomoci s promořením populace a získáním protilátek. Očkování a monoklonální protilátky jsou proti ní neúčinné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Infektoložka Hana Roháčová není příznivcem lockdownů. Na začátku pandemie, kdy populace byla ještě naivní, neměla protilátku a nebylo očkovaná, k takovému kroku opatření směřovala. Dnes však již v takové situaci nejsme. Mutace koronaviru omikron i jiné varianty se šíří a šířit i budou.

Chování nové mutace

Dostupné informace o vlastnostech omikronu podle primářky Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka ukazují na odlišné chování viru. „Převažují názory, že průběh této varianty je lehčí a nevede ke zvýšenému počtu hospitalizací a úmrtí,“ citoval web Aktuálně primářku, která je zároveň členkou Národního institutu pro zvládnutí pandemie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

„Nemůžeme na to ale určitě spoléhat. I proto doporučujeme co nejmasivnější a nejrychlejší očkování, protože také víme, že monoklonální protilátky, které podáváme u varianty delta, v případě omikronu nemají účinnost,“ dodává Roháčová.

„Co se týče rozšíření varianty omikron, tak víme, že v některých státech Evropy i zbytku světa se rozšířila velmi rychle. Předpokládáme tedy, že se velmi rychle rozšíří i u nás. Máme několik případů, ale těch je zatím málo,“ uvedla Roháčová. „V rámci pandemie, jsou ve všech zdravotnických zařízeních připravená opatření,“ doplnila primářka. Ty jsou nastavená tak, že kopírují vývoj pandemie s nějakým předstihem, aby dostupná oddělení byla plně využita.

Omikron v Česku

Podle tuzemského výrobce PCR testů Diana Biotechnologies u nás již nová mutace řádí. „Jen v rámci zapojených laboratoří jsme detekovali zhruba 300 případů varianty omikron za 27. a 28. prosinec. Největší problém jsou velké regionální rozdíly, ale zapojily se laboratoře ze sedmi krajů, takže předpokládáme, že výsledky jsou poměrně reprezentativní,“ citují Seznam zprávy vědeckého ředitele Diana Biotechnologies Václava Navrátila.

„Některé laboratoře v Praze vykazují podíl varianty omikron na pozitivních případech i 40 nebo 50 procent. Hlavní město je v šíření nové varianty asi nejvíce napřed. Podobně na tom bude Brno, které hlásí asi 15 procent. Ostrava má asi 5 procent,“ doplnil Navrátil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články