„Maláčová používala resort práce pro svůj marketing,“ říká Babiš. Jak nahlíží zpětně na volby dosluhující premiér?

Premiéra v demisi Andreje Babiše mrzí, že ve sněmovních volbách hnutí ANO nevyhrálo. Chtěl dát do pořádku ministerstvo práce a sociálních věcí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Předseda dosluhující vlády Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo přiznal, že pro něho byl výsledek sněmovních voleb překvapivý. Odmítá, že by se z toho ale hroutil nebo měl v plánu neuznat porážku jako Donald Trump v USA. Za neúspěchem hnutí ANO vidí jednoznačně spojení pěti stran, které podle něj měly podporu médií, a to hlavně veřejnoprávních.

Fiala s Babišem jednat odmítl

Babiš připomněl své přesvědčení, že žádná vláda v minulosti neudělala pro lidi tolik jako ta jeho. Uvedl, že Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě a šestá nejméně zadlužená země v Evropské unii. I přesto ale odmítl nabídku prezidenta Miloše Zemana k pověření sestavit novou vládu. Má za to, že by to bylo zbytečné, protože s ním předseda ODS Petr Fiala odmítl jednat.

iZdroj fotografie: Uživatel Občanská demokratická strana / Creative Commons / CC BY-SA
Petr Fiala

Premiéra v demisi ale zároveň mrzí, že už nebude vládnout. Hnutí ANO podle něj mělo ambici získat ministerstvo práce a sociálních věcí, protože má za to, že dosavadní šéfka resortu Jana Maláčová ho zneužívala pro svůj marketing a neudělala dostatečné množství práce. V té souvislosti připomněl Babiš například zneužívání sociálních dávek. V obsáhlém rozhovoru se vyjádřil také ke kroku koalice, která zabránila ministru Karlu Havlíčkovi kandidovat na předsedu Sněmovny. To bylo podle něj chybou a potvrdit to měla i řada právníků.

ANO je podle Babiše nejsociálnější hnutí

Zároveň by Babiš doporučil Havlíčka alespoň na funkci místopředsedy, o kandidátovi hnutí ANO ale má rozhodnout poslanecký klub. Na rozhodnutí jiných také nechává Babiš svou případnou kandidaturu na prezidenta. Zároveň svůj zájem o nejvyšší ústavní funkci nevyloučil a potvrdil také, že prezident Miloš Zeman by ho volil. Dosluhující předseda vlády v rozhovoru odmítl, že by se jeho hnutí profilovala jako pravice nebo levice. Babiš hnutí ANO považuje za stranu pro všechny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V nadsázce řečeno prý ve vládě plnili program ČSSD a ve Sněmovně program ODS. Navíc podle něj žádné rozdělování neplatí, protože většině politikům jde jenom o funkce a z toho plynoucí výhody. V té souvislosti připomněl nedávné odmítnutí Senátu návrhu na zmrazení platů. „V době, kdy nechtějí o inflaci zaměstnancům zvýšit platy, tak si nechají zvýšit platy o 6 procent,“ řekl Babiš v rozhovoru zveřejněném na serveru Novinky. Své hnutí Andrej Babiš označil za nejsociálnější, protože hájí důchodce, zaměstnance, sociálně slabé a zdravotně postižené.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů