Mexiko bude v nouzi očkovat neschválenou kubánskou vakcínou Abdala. Nebude první zemí

Mexiko schválilo pro nouzové použití k očkování proti covidu vakcínu vyrobenou na Kubě. Problémem však zůstává, že vakcínu stále nepovolila Světová zdravotnická organizace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mexický lékový regulátor je ale přesvědčen, že kubánská vakcína je účinná a bezpečná, a proto je v případě nouze vhodná k očkování. Země, která má okolo 128 milionů obyvatel, je tak už čtvrtou v Latinské Americe, která kubánskou vakcínu schválila, uvedl iRozhlas. Kromě Kuby to udělaly také Nikaragua a Venezuela. Abdalou se očkuje také ve Vietnamu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti covidu

V Íránu zdravotníci očkují dalšími dvěma kubánskými vakcíny Soberana 02 a Soberana Plus, které se používají společně. Přípravek Abdala schválila Kuba letos v červenci. Podle poslední fáze klinických studií má účinnost 92,28 procenta, musí se ovšem podat tři dávky tohoto preparátu. Soberana byla schválena v srpnu. Oběma vakcínami už předtím naočkovali místní zdravotníci několik milionů Kubánců v rámci klinických studií.

Očkovací látky vyrobené na Kubě jsou oblíbené

Havana sdělila, že její očkovací látka Soberana 2 se ukázala při podání dvou dávek jako účinná z 62 procent. Ani jeden z těchto preparátů ale zatím Světová zdravotnická organizace neuznává a skepticky se k nim staví také řada vědců. Mimo jiné i kvůli nedostatku informací z odborných studií. Kuba tvrdí, že její vakcíny mají účinnost přes 90 procent a nechalo se jimi už naočkovat 85 procent obyvatel Kuby.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid-19

V Mexiku od začátku pandemie zemřelo přibližně 310 tisíc obyvatel. Země se tak po Spojených státech, Brazílii a Indii řadí mezi země s největším počtem úmrtí na covid-19. V Mexiku je očkování dobrovolné a zájem o něj je stále vysoký. Naočkováno proti koronavoru je v zemi asi 56 procent populace. Abdala je desátou vakcínou proti covidu, kterou tamní regulátor schválil. Zpráva ihned obletěla celý svět.

V zemi jsou k dispozici také vakcíny od společností Pfizer, AstraZeneca, Sinovac, CanSino, Sputnik V, Johnson & Johnson a Moderna. Jednodávkový Johnson & Johnson je však pro obyvatele dostupný pouze při severní hranici země. V prvním čtvrtletí příštího roku Mexiko očekává nástup čtvrté vlny pandemie. Dosud se v zemi nakazily téměř 4 miliony obyvatel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články