Milostivé léto se blíží ke konci. Podle experta Hůly je projekt neúspěšný kvůli tomu, že ho exekutoři sabotují. Prozradil podrobnosti

Projekt na podporu dlužníků Milostivé léto brzy skončí. Dluhový expert Daniel Hůle však tvrdí, že je potřeba ho prodloužit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oddlužovací akce Milostivé léto se blíží ke konci. Uzávěrka celostátní akce vyprší za necelé tři týdny, konkrétně 28. ledna. Poradci tvrdí, že lidé mají právě v těchto dnech poslední možnost se zapojit. Proces ukončení exekucí totiž může trvat i týdny. Exekutoři však dlužníkům neodpovídají, a ti tak nemohou projektu využít, vysvětluje dluhový expert organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.
Stovky dotazů denně, teď už jen zlomek

Akce zatím využil jen zlomek dlužníků, na které akce cílila. Celkově byl projekt naplánován pro 400 tisíc dlužníků. Největší zájem byl po startu projektu začátkem listopadu. Dluhové poradny tehdy řešily i stovky dotazů denně.

„Podle předběžných odhadů to jsou teď vyšší tisíce. Nejčastěji řeší dluhy u dopravních podniků, potom to jsou dluhy na zdravotním pojištění a v neposlední řadě to byly exekuce u obcí, respektive nějaké poplatky za odpady a dluhy u nájmů,“ cituje iROZHLAS ředitele Institutu prevence a řešení předlužení Radka Rábla. Dluhové poradny hlásily případy, kdy z původních desetitisícových dluhů, se kvůli úrokům, pokutám z prodlení, či exekučním poplatkům staly milionové částky.

Poslední šance pro dlužníky

Dlužníci se do projektu mohou zapojit do 28. ledna. Nejdříve musí oslovit soudního exekutora, a nakonec splatit původní jistinu, kterou dlužili. To zabere nějaký čas, proto je důležité, aby zájemci jednali co nejdříve.

„Není na co čekat. Ta lhůta posledních 14 dnů už je velmi kritická, kdy tedy dlužník v těch posledních dvou týdnech by se obracel na soudního exekutora, a pak riskuje to, že soudní exekutor nemusí v dostatečné době zareagovat na jeho dotaz,“ upozornil prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.

Co je problémem?

„Hlavním problémem ale v tuto chvíli je katastrofální nekomunikace některých exekutorů. Máme doporučené dopisy zaslané v listopadu bez reakce, týdny nemáme odpovědi přes datovou schránku, jeden velký exekutor nepřijal doporučené dopisy a tak dále. Opravdu katastrofa,“ citují Novinky Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni. Exekutoři nekomunikováním objevili dokonalý nástroj, jak obejít celý projekt Milostivé léto.

Bez odpovědi exekutorů, s vyčíslením dlužné jistiny, prakticky nelze celou akci realizovat. Hůle však ocenil přístup Exekutorské komory. Ta bojkotování Milostivého léta ze strany exekutorů odmítá. Přiznává ale, že řeší výjimečné případy, kdy exekutory vyzývá k nápravě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Hliníkové střechy a fasády PREFA: Jaké jsou jejich hlavní přednosti?
JakZdravě.cz
Seznam tipů pro zdravé usínání, díky kterým budete spát celou noc
VědaŽivě.cz
5 záhadnějších míst než samotný bermudský trojúhelník. Pro podivné události dosud neexistuje vysvětlení
ArmádníZpravodaj.cz
Francis Gary Powers: špionážní pilot U-2, který byl sestřelen nad SSSR a způsobil velkou krizi ve vztazích obou mocností